Akrobacja lotnicza
Jeśli osoby zajmujące się sportami lotniczymi czy sportem w ogóle miałyby określić który ze sportów lotniczych należy do tych najbardziej widowiskowych, z pewnością co najmniej połowa z nich powiedziałaby, że najbardziej widowiskowa jest akrobacja lotnicza. Akrobacja lotnicza dostarcza bowiem największych wrażeń właśnie zwykłemu widzowi, nie zaś samemu pilotowi, gdyż on widzi wszystko tylko i wyłącznie z punktu w którym się znajduje, czyli z kokpitu pilota.

Widzowie zebrani na ziemi widzą natomiast nie zwykły lot samolotów, lecz niesamowite podniebne kreacje. Akrobacja lotnicza nie jest jednak tylko i wyłącznie lotem kilku samolotów dzięki któremu obserwujemy niesamowite symetryczne tory samolotów nakreślone kolorowym dymem, lecz także jest to lot pojedynczej maszyny wykonującej różne figury w powietrzu. Akrobacją lotniczą jest każdy lot, w którym uczestniczy jedna bądź więcej jednostek powietrznych. Jeśli jest to grupa samolotów czy innych statków powietrznych, mówimy wówczas o akrobacji lotniczej grupowej. Taka akrobacja jest znacznie atrakcyjniejsza dla publiki, jednak jest także zdecydowanie bardziej niebezpieczna oraz trudniejsza w wykonaniu. O ile podczas zwykłej akrobacji lotniczej z „użyciem” jednego tylko samolotu zaangażowany jest tylko jeden samolot, o tyle w grupowej akrobacji lotniczej uczestniczy ich kilku i muszą być ze sobą perfekcyjnie zgrani, muszą rozumieć się najlepiej jak tylko można.

Podczas tak niebezpiecznych akrobacji wystarczy nieraz jeden błąd i życie w katastrofie stracić może kilka osób na raz, nie wspominając o zagrożonej publiczności zgromadzonej na ziemi oraz o ogromnych kosztach maszyn liczących miliony czy miliardy dolarów amerykańskich. Samoloty uczestniczące w takich akcjach to bowiem najczęściej myśliwce czy inne samoloty wojskowe, których utrzymanie jak i kupno jest niesamowicie kosztowne. Dlatego też tak wiele uwagi trzeba poświęcić treningom w wypadku takich akrobacji. Większość figur takich akrobacji jest normalnie nieużywana w zwykłym lotnictwie, stosowana jest tylko w akrobacji lotniczej. Figury te służą bowiem niemal tylko walorom artystycznym, w zwykłym locie nie mającym żadnego znaczenia.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Igrzyska olimpijskie

Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu

top