BMW Dixi to jeden z ważniejszych samochodów w historii motoryzacji i pierwszy seryjnie produkowany samochód marki BMW. Łączna produkcja tego pojazdu przekroczyła 15 tysięcy sztuk. Nie było to dużo, patrząc z perspektywy dzisiejszych lat, należy jednak wiedzieć, że wszystko działo się w latach 1929 – 1932, bo właśnie wtedy produkowano ten ciekawy pojazd.

Czasy, w których produkowano ten pojazd, to lata rozwoju motoryzacji, ale i dużo mniejszych możliwości producentów samochodów, dlatego nie powinno być zaskakującym twierdzenie, iż był to pojazd bardzo prosty w konstrukcji. Osiągi pojazdy również nie były bardzo duże, osiągał prędkość maksymalną 75 km/h. Oferowany z niewielkim silnikiem o pojemności 745 km/h i w czterech wersjach nadwoziowych był hitem sprzedaży. Spośród wersji nadwoziowych, na uwagę zasługiwał samochód z nadwoziem sedan oraz coupe. Warto jednak wspomnieć, że sprzedawano również nowatorską jak na tamte czasy wersję kabriolet. Po wielu latach produkcji został zastąpiony przez inny model BMW, stał się jednak jednym z kultowych modeli tej marki i jednym z kultowych pojazdów światowej motoryzacji. Dziś oczywiście jest bardzo trudno dostępny, ceny auta zaś są wyjątkowo wysokie.
BMW Dixi to pierwszy tak popularny samochód BMW, ale nie pierwszy na świecie. Równie popularny był na przykład Ford A, BMW Dixi jednak nie ustępował mu pola. Nie był produkowany w tak dużej ilości egzemplarzy, to jednak miało mniejsze znaczenie. Najważniejsze było coś innego – Dixi był pierwszym pojazdem produkowanym dla przeciętnego człowieka. Obok Forda A, Dixi to samochód ikona i tak zostanie zapamiętany.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top