BMW Isetta to ciekawy model w historii motoryzacji i jeden z oryginalniejszych modeli w historii marki. BMW. Isetta to licencyjna wersja mikrosamochodu Iso Isetta. Podobnie jak samochód Iso Isetta, to mikrosamochód, który charakteryzował się bardzo niewielkimi wymiarami. Pojazd był na tyle mały, że wsiadanie do niego z boku byłoby bardzo utrudnione, dlatego konstruktorzy zdecydowali o zamontowaniu drzwi z przodu pojazdu. Wsiadało się otwierając je, wraz z kolumną kierownicy, która odchylała się wraz z nimi. Takie rozwiązanie było niezwykle oryginalne i nie do końca wygodne ale konieczne.
Pojazd napędzany był motocyklowym silnikiem o pojemności 300 cm3, w późniejszej wersji zdecydowano się na wprowadzenie dwukrotnie większego silnika dwucylindrowego. Wersja z silnikiem 600 cm3 była nieco większa i posiadała drzwi z boku pojazdu. Nie był to samochód o dużo większej ilości miejsca, powiększenie pojazdu konieczne było przeze wszystkim z uwagi na konieczność wzmocnienia nadwozia i przystosowania pojazdu do nieco większych osiągów.
Mimo niewielkiego silnika, pojazd osiągał prędkość maksymalna 85 km/h, W przypadku silnika o pojemności 600 cm3, prędkość była jeszcze większa i przekraczała 100 km/h. Z uwagi na wagę pojazdu, prędkość maksymalna była osiągana rzadko, pojazd, bowiem był bardzo wrażliwy na podmuchy bocznego wiatru.
Isetta w założeniu miała być prostym pojazdem, dla jednej, maksymalnie dwóch osób, które nie oczekiwały niczego więcej poza możliwością przemieszczania się zamkniętym pojazdem. Był alternatywą dla motocykla i doskonale sprawdzał się w roli mikrosamochodu.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top