Capoeira – taniec i walka

Najczęściej słysząc hasło „Capoeira” myślimy sobie o tym – to coś z tym tańczeniem –w rzeczywistości jest to bardzo dyskryminujące pojęcie tej jakże bogatej i przepełnionej filozofią sztuki walki.

Swoje początki Capoeira zawdzięcza środowisku niewolników pochodzących z różnych części kontynentu afrykańskiego przywiezionych na tereny obecnej Brazylii. Bardzo długo zabroniona dyscyplina była rozwijana przez biedotę właśnie po to, aby móc manifestować swoją odrębność kulturową oraz bronić się przed wojskiem i właścicielami ziemskimi. Dopiero od 1930 roku, dzięki pracy jednego z największych nauczycieli tego stylu Mestre Bimby, można było legalnie trenować tą sztukę, dzięki czemu zyskała ona powoli coraz większą popularność w Europie oraz Stanach zjednoczonych.

W Capoeira mamy do czynienia ze zlepkiem walki, magii i obrządków związanych z różnymi religiami. Każdy element ma swoją nazwę i miejsce w ceremonii, jaką jest gra dwóch zawodników w Roda (wym. Hoda – krąg, koło). Każda gra powinna posiadać akompaniament przynajmniej jednego łuku muzycznego, tzw. Birimbau, to ten instrument określa charakter walki, jaka toczona jest przez zawodników w środku koła stworzonego przez resztę graczy. W Capoeira wcale nie chodzi o to by jak najszybciej położyć przeciwnika na deskach, każde starcie jest swego rodzaju dialogiem, każdy z uczestników wykonując jakąś technikę zadaje przeciwnikowi pytanie lub odpowiada na pytanie zadane jemu.

Charakterystyczną cechą pokazów Capoeira jest wiele elementów akrobatycznych tzw. Floreios, czyli kwiatków, które nie mają żadnego waloru ofensywnego, lecz sprawiają, że niewprawne oko nie dostrzega kopnięć i ciosów, które wymierzają sobie adepci tej jakże ciekawej sztuki. Ciągły ruch graczy sprawia wrażenie harmonijnego tańca, który w rzeczywistości może być bardzo niebezpieczny jeśli ktoś niedoświadczony wchodzi do Roda. Wiele technik może wyrządzić krzywdę jeśli druga osoba nie zachowa ostrożności. Podstawową zasadą jest tu to, że należy unikać ciosów, po to by móc samemu wymierzyć je przeciwnikowi.
PostCategoryIcon Dodano do Ogolne | PostCommentsIcon Brak komentarzy »

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Igrzyska olimpijskie

Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu

top