Citroen CX to auto klasy wyższej średniej, które wyróżnia się nie tylko rozwiązaniami technicznymi, ale i ponadczasowym wyglądem, któryś sprawiał, że pojazd był jedyny i niepowtarzalny. Bardzo ładna linia nadwozia, nieco przypominająca kroplę, ściętą w tylnej części pojazdu, sprawiała, że samochód wyróżniał się na drogach. Drugą zaletą takiego nadwozia był niski opór powietrza, co przekładało się na niskie zużycie paliwa.
Samochód zaprezentowano w roku 1974. Wtedy nikt nie przypuszczał, że będzie produkowany do roku 1991, a więc przez prawie 20 lat. Auto oferowano w dwóch wersjach nadwoziowych. 4 drzwiowy fastback i 5 drzwiowe kombi, napędzane mogły być jednym z wielu silników benzynowych lub silników zasilanych olejem napędowym. Do przeniesienia napędu na przednie koła pojazdu, służyła skrzynia biegów w wersji automatycznej lub manualnej. Jak na auto klasy wyższej przystało, samochód wyróżniał się rozwiązaniami technicznymi i wyposażeniem? Najciekawszym elementem było hydropneumatyczne zawieszenie i wspomaganie, którego siła malała wraz ze wzrostem prędkości auta. Osobnym elementem było ?przysiadanie? samochodu, po wyłączeniu silnika pojazdu.
Przez wiele lat produkcji samochodu Citroen CX sprzedał się w wielu tysiącach egzemplarzy. Produkcję pojazdu zakończono w roku 1989, kiedy to wprowadzono do sprzedaży wersje XM, jednak Citroena CX w wersji kombi produkowano jeszcze kilka lat.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top