Dacia 1100, to pojazd, który nie był znany w Polsce. Nie można się temu dziwić, w czasach, w których był produkowany, Polska pozostawała krajem bardzo ubogim motoryzacyjnie. Nie zmienia to jednak faktu, iż był to pojazd, który warto zapamiętać. Od niego bowiem zaczęła się historia firmy Dacia. Firmy istniejącej do dziś.
Dacia 1100 to pierwszy pojazd, który był produkowany przez tą firmę. Nie była to jednak konstrukcja firmy Dacia, pojazd był licencyjną wersją samochodu Renault 8. Oczywiście w porównaniu z Renault, można zauważyć szereg zmian, jednak nie były one na tyle duże, by mówić o innym samochodzie.
Dacia 1100 produkowana była tylko przez trzy lata. Pojazd zaprezentowany został w roku 1968, produkcję zakończono w roku 1971. Pierwszy samochód firmy Dacia, szybko został zastąpiony przez Dacię 1300, która okazała się hitem produkowanym przez wiele lat.
Darcia 1100 oferowana była wyłącznie z jednym silnikiem. Pojazd wyposażony był w jednostkę napędową o pojemności 1100 cm3. Oczywiście był to silnik benzynowy, innej wersji nie przewidywano. Oferowany silnik, zapewniał moc 46 KM, co przy masie pojazdu nie zapewniało bardzo dużych osiągów, gwarantowało jednak sprawne poruszanie się nie tylko po mieście, ale i na dłuższych trasach. Prędkość, jaką można było rozwinąć tym pojazdem, to 133 km/h.
Samochód nie był hitem, ale zmotoryzował Rumunię w epoce komunizmu. Prawdziwy rozwój motoryzacji przyszedł jednak wraz z wprowadzeniem do sprzedaży Dacii 1300 ? auta, które było produkowane przez wiele kolejnych lat.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top