Dacia 1300 to samochód, który zmotoryzował nie tylko Rumunię. Ten udany pojazd rumuńskiej firmy, znany był praktycznie we wszystkich krajach byłego bloku socjalistycznego, w tym w Polsce. Uznany za wyjątkowo wygodny, udany pod względem niewielkiej awaryjności i trwały, był marzeniem wszystkich, którzy oczekiwali samochodu nieco lepszego niż duży Fiat czy Polonez.
Każdy, kto widział kiedykolwiek Renault 12 i spojrzy na samochód Dacia 1300, oczywiście zauważy wiele podobieństw. Nie ma w tym nic zakasującego, bowiem te dwa auta to praktycznie ten samo pojazd, Dacia 1300 bowiem jest licencyjną wersja popularnego samochodu Renault 12.

Darcia 1300 zaprezentowana została w roku 1969. Nikt nie przypuszczał, że pojazd ten będzie produkowany przez kolejne kilkadziesiąt lat. Produkcje tego ciekawego pojazdu zakończono dopiero w roku 1983. Pojazd, który był oferowany w trzech wersjach nadwoziowych. Oferowano pojazd z nadwoziem sedan, samochód z nadwoziem kombi oraz 2 drzwiowy pick up. Silnik, który był wykorzystany w pojeździe to benzynowa jednostka napędowa, która w początkowej fazie produkcji Dacii miała 1298 cm3. W końcowych latach produkcji pojazdu, wprowadzono drugą wersję, z silnikiem o pojemności 1397 cm 3. Napęd przenoszony był na przednie koła samochodu za pośrednictwem manualnej skrzyni biegów. Zaskakująco dobre były osiągi pojazdu ? największy silnik pozwalał rozpędzić pojazd do 150 km/h
Ten interesujący pojazd, pomimo przestarzałej konstrukcji, przez wiele lat był cenionym samochodem. Eksportowany do wielu krajów socjalistycznych, wszędzie spotykał się z dobrym przyjęciem a przez użytkowników jest pozytywnie wspominany do dziś.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top