ODPOWIEDNIA DIETA

DIETA

Na każdym kroku słyszymy jak ważne dla naszego organizmu jest odpowiednia dieta. Dieta to nie tylko spis produktów, dań, które mamy zjeść danego dnia i który został przez kogoś ułożony,ale dieta to po prostu wszystko co zjadamy danego dnia. Dlategego dieta to nawet nie uporządkowany zespół wszystkich dań, składników, które dostarczamy naszemu organizmowi. Jak powszechnie wiadomo, bez paliwa daleko samochód nie pojedzie. Z naszym ciałem jest podobnie – jeśli chcemy wiele od naszego ciała wymagać, zadbajmy o to co „wlewamy” w siebie, czyli zjadamy. Im lepsze składniki tym i nasza jakoś lepsza.

Problem w odpowiedniej diecie mają i początkowi biegacze i trenujący zawodowo. Warto pytać, czytać i szukać nowości. Inne zapotrzebowanie mają osoby przygotowujące się do maratonu, a inne osoby, które się odchudzają. W skład posiłku przedtreningowego powinny wchodzić dobrej jakości węglowodany, niskotłuszczowe białko, antyoksydanty oraz mniejsza ilość tłuszczów. Unikajmy posiłków wysokotłuszcozwych i ciężkostrawnych. Warto przy wyborze produktów kierować się tymi, które dłużej uwalniają źródło energii np. kasza, ryż brązowy, dziki, płatki owsiane, oraz cukrów prostych z których energię możemy szybciej zaczerpnąć np. ze świeżych lub suszonych owoców, miodu.

Ważną też rolę odgrywa odpowiednie nawadnianie. Co raz więcej słychać, że nie tylko woda, ale inne napoje mogą być dla nas bardziej odpowiednie. Warto jeszcze przed treningiem przygot

ować sobie napój izotoniczny i popijać go małymi porcjami ok 20 minut po treningu.Napój izotoniczny ma w sobie nie tylko niezbędne elektrolity, ale również źródło energii w postaci glukozy, fruktozy i innych cukrów prostych. Napój taki możemy przygotować sami w domu i nie korzystać z gotowców. Rozpuść 30 g miodu w 1 litrze wody i dodaj szczyptę soli oraz sok wyciśnięty z cytryny.

Po treningu natomiast czas na regenerację i nie zapominajmy też o odpowiednim posiłku. Dużo wymagamy od siebie, więc i zadbajmy o odbudowonę naszych mięści i ich struktur poprzez posiłek. Najlepiej po treningu przygotować niskotłuszczowy, a wysokowęglowodanowy z dodatkiem białka i przeciwutleniaczy np. jogurt naturalny z owocami, koktajl owocowy.