Droga ekspresowa S8

Sieć drogowa erotyczne tapety na pulpit

Stan infrastruktury drogowej w Polsce, od lat budzi uzasadnione wątpliwości. Jeszcze dwadzieścia pięć lat temu, ilość dróg o podwyższonym standardzie, wyglądała na mapach mniej niż skromnie. Zmotoryzowani użytkownicy skazani byli na poruszanie się kiepskiej jakości, dziurawymi drogami lokalnymi. Krótkie odcinki tras ekspresowych nie by w stanie tego ułatwić. Wybudowana za poprzedniego ustroju, trasa wiodąca ze Śląska do Warszawy, zwana na cześć byłego pierwszego sekretarza PZPR Edwarda Gierka „gierkówą”, stanowiła jedynie małe ułatwienie. Owszem dwa pasy w każdą stronę, to w tamtych czasach dla wykonujących transport ciężarowy, czy podróżujących z południa Polski do stolicy, stanowiło i tak wielkie ułatwienie.

Liczne projekty oraz wizje rozwoju polskiej infrastruktury drogowej rozwijały się w bólach. Z jednej stromy, mówiona o budowanie całej sieci autostrad, z drugiej stron pojawiały się pomysły na rozbudowywanie istniejącej sieci o drogi ekspresowa, takie jak na przykład droga ekspresowa S8.

Jak zawsze, w takich sytuacjach największym problemem stanowiło zdobycie środków na realizację tych inwestycji. Szczególnie widać to na przykładzie autostrady A4 łączącej Kraków z Wrocławiem. Budowana małymi odcinkami, budziła wiele emocji. Źle zaprojektowana, jeszcze gorzej wykonana, sprawiała, w porównaniu z autostradami na zachodzie Europy, wrażenie kiepskiej drogi szybkiego ruchu. Bo zbudowanie autostrady posiadającej jedynie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, zakrawało o kpinę. Do tego dochodziły kardynalne błędy w wykonaniu. Zanim powstały kolejne odcinki, już te pierwsze nadawały się do kapitalnego remontu. Tak naprawdę, chyba żadna droga szybkiego ruchu w Polsce, nie powstała bez większych, lub mniejszych problemów.

Wspomniana już droga ekspresowa S8, mająca połączyć w swym założeniu Wrocław z Białymstokiem, a tym samym ułatwić przemieszczenie się z zachodu na wschód. Pomijając obowiązkowe, w tego typach inwestycji, problemy z uzyskaniem środków finansowych, pojawiały się problemy z właścicielami gruntów, przez które miała przebiegać ta trasa. Zwłaszcza silny opór mieszkańców w licznych powiatach województwa łódzkiego. Innym problem pojawił się, gdy okazało się że trasa ma przebiegać przez tereny przebiegające bezpośrednio przy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Podczas prac budowlanych, trafiano również na miejsca pochówków z drugiej wojny światowej.

Podobne problemy inwestycje drogowe napomykają na każdym kroku, i powoduje to, że trwają one bardzo długo. Jedynie nasze przystąpienie do Unii Europejskiej ułatwiło nam dostęp do środków, z których inwestycje te są realizowane.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top