Fiat 125 p. Kiedyś lubiany a dziś kultowy

Fiat 125 p, znany również pod  nazwą Duży Fiat, to pojazd, o którym przynajmniej słyszał każdy z nas. Wielu miało okazję go posiadać, lub choćby nim jeździć. Samochód, jak na swoje czasy, był nowoczesnym i bardzo ciekawym pojazdem.
Pierwsze Fiaty 125p., powstały w roku 1967. Warto wspomnieć, że Duży Fiat miał zastąpić Warszawy i Syreny, jednak wiele lat produkowano te auta równolegle. Te słowa dotyczą przede wszystkim Syreny, produkowanej, do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Duży Fiat był pojazdem, który w tamtych czasach można było nazwać bardzo nowoczesnym. Ładne nadwozie kryło w sobie silnik o dość dużej mocy, dzięki czemu samochód uzyskiwał dobre osiągi. Początkowo silnik dużego Fiata miał 60 KM, później wprowadzono dwa inne silniki o mocy 65 i 75 KM.
Ciekawostką jest to, iż właśnie tym samochodem został pobity rekord prędkości na dystansie 25 tysięcy kilometrów. Średnia prędkość wyniosła138 km/h  Co interesujące, próba bicia rekordu trwała dalej, początkowo przedłużono ją o kolejne 25 później o 50 tysięcy kilometrów. Udana próba bicia rekordu przyczyniła się nie tylko do wzrostu sprzedaży auta w Polsce, ale i wzrostu eksportu ? wysyłany był do wielu krajów świata. Wiele z tych aut, jeździ tam do dziś.
Fiata 125 p początkowo miał być zastąpiony przez Poloneza. Okazało się jednak, że oba auta są potrzebne, dlatego produkcja zarówno Fiata 125 p jak i Poloneza trwała przez wiele lat. W przypadku Fiata 125p. zakończyła się w roku 1991.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top