Fiat 126 p. Marzenie, które nie zawsze się spełniało

Wprowadzenie do masowej produkcji samochodu Fiat 126 p to krok, który miał na celu zmotoryzowanie naszego kraju. Wiele osób interesowało się tym pojazdem, jeszcze przed wprowadzeniem go do produkcji,. Gdy już był produkowany, szybko okazywało się, że nabycie samochodu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.
Aby nabyć samochód, poza określoną sumą pieniędzy, trzeba było posiadać stosowny talon na odbiór. Talony otrzymywały osoby ?zasłużone? i ci, którzy wcześniej założyli specjalną książeczkę oszczędnościową. Na książeczkę trzeba było wpłacić sumę początkową, później wiele lat oszczędzać, wpłacając raty określonej wysokości, by móc otrzymać talon na zakup a właściwie odbiór pojazdu.
Taki system sprzedaży pojazdów, wynikał z jednego. Polska była krajem ubogim motoryzacyjnie, zapotrzebowanie na samochody było olbrzymie, samych samochodów zaś tyle nie było.
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, dodatkowym problemem okazała się zmiana silnika pojazdu na większy. Samochody z większym silnikiem były droższe, kolejka oczekujących na auto, więc się wydłużała.
Sprzedaż maluch na talony trwała przez większość lat, w których był on produkowany. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, uwolniono sprzedaż pojazdu, co niestety nie spowodowało ogromu jego  sprzedaży. Rynek był już nasycony, poza tym sprzedawano Cinquecento ? pojazd o wiele lepszy i nowocześniejszy.
Pomimo utrudnianej sprzedaży, trzeba jednak wspomnieć, ze samochód sprzedawał się bardzo dobrze i przez wiele lat był pojazdem wyczekiwanym, wymarzonym, pojazdem, na który oszczędzały całe rodziny.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top