Fiat 127 to auto, które z całą pewnością można zaliczyć do samochodów, które w Polsce były mniej popularne. Nie każdy wie, jednak, że to właśnie ten samochód miał zmotoryzować Polaków i tylko odgórne decyzje spowodowały, że zmieniono decyzję i zdecydowano, o rozpoczęciu produkcji w naszym kraju samochodu Fiat 126 p.
Jaki był Fiat 127? Zwany popularnie siódemką, był bytem, zaliczanym do klasy niższej? Wyposażony w niewielki silnik o pojemności 900 cm3 lub 1049 cm3 ewentualnie nieco większym i mocniejszym silnikiem diesel. Fiat 127 hatchback, fastback lub kombi produkowany był we Włoszech, później w Polsce. Samochody montowane w Polsce nosiły oznaczenie 127p.
Siódemkę zaprezentowano w roku 1971. Sześć lat później zaprezentowano drugą wersje modelu, która niespecjalnie różniła się od wersji pierwszej. Dokonano jedynie kosmetycznych zmian nadwozia i wnętrza, później zmieniono on również pas przedni oraz tylny.
Pojazd produkowany był do roku 1987, w roku 1983 oficjalnie jednak został zastąpiony przez o wiele nowocześniejszego Fiata Uno.
Fiat 127 nigdy nie został bardzo popularnym autem, niewątpliwie jednak był samochodem potrzebnym, samochodem, który się nie wyróżniał, ale spełniał najważniejsze oczekiwania przeciętnej rodziny. Ciekawostką jest drugie życie tego modelu. Licencja na samochód została zakupiona przez jugosłowiańską firmę Yugo. Auto, oczywiście w nieco zmienionej wersji, produkowane było jako Yugo Koral do roku 2008.
Dziś, jest to samochód praktycznie nie widywany na drogach, można spotkać go jedynie na zlotach samochodów zabytkowych.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top