Fiat 128 to samochód, który produkowany był przez firmę Fiat od roku 1969. Każdy, kto po raz pierwszy widzi zdjęcie tego pojazdu, szczególnie pojazdu z nadwoziem hatchback, od razu stwierdza, ze pojazd ten do złudzenia przypomina Zastavę 1100. To prawda, Zastava 1100 to, bowiem licencyjny pojazd, oparty na podzespołach włoskiego Fiata 128.
Fiat 128 został zaprojektowany, jako następca przestarzałego Fiata 1100. Zaprezentowany został w trzech wersjach nadwoziowych ? sedan, kombi i coupe. W przypadku Zastawy było inaczej ? produkowano wyłącznie wersję hatchback.
Fiat 128 to pojazd, który miał trafiać do rodzin mniej zamożnych, jednak potrzebujących dobrego i wygodnego pojazdu. Niska klasa pojazdu nie równała się jednak niskiej jakości ? auto wyróżniało się doskonałą konstrukcją, minimalną awaryjnością i komfortem jazdy, który i dziś może robić wrażenie. Minusem była oferta silnikowa. Pojazd występował z jednym z dwóch silników, 1100 lub 1300 cm3, silnik przenosił napęd za pośrednictwem manualnej czterostopniowej skrzyni biegów, napędzane zaś były koła przednie. Niewielki i mało wysilony silnik, pozwalał na rozpędzenie pojazdu do ponad 140 km/h, co na ówczesne warunki było bardzo dobrym wynikiem.
Samochód na trwałe zapisał się w historii motoryzacji, jako jedno z wielu popularnych i cenionych aut użytkowych. Nie był to pojazd wyróżniający się na ulicach, ale spełniał swoją rolę ? zapewniał możliwość przejazdu z punktu A do punktu B, a niska awaryjność sprawiała, że można było wyruszyć nim nawet w długą trasę.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top