Fiat Ritmo. Tak brzydki, że aż piękny

Fiat Ritmo to samochód, którego uroda od początku była bardzo dyskusyjna. Mógł się podobać, mógł się nie podobać, nikt na drodze jednak nie przechodził obok niego obojętnie. Zaprezentowany w roku 1978, produkowanym był przez kolejne 10 lat, później zaś zastąpiony przez model Tipo.
Ritmo oferowane było jedynie jako hatchback oraz cabrio. Do wyboru kupującego był jednak jeden z siedmiu silników. Najmniejsza jednostka silnikowa, to silnik dobrze znany z Fiata 127, jednostka silnikowa o pojemności 1100 cm3 zapożyczona była z kolei z samochodu Fiat 128. Kolejny silnik, jednostka o pojemności 1585 cm3 pochodziła z samochodu Fiat 131. Oprócz silników znanych z innych modeli Fiata, w ofercie były jednak także silniki, które były odrębnymi konstrukcjami. W ofercie Fiata, występowały także silniki diesel. W przypadki Fiata Ritmo, klient zainteresowany autem z silnikiem diesel, mógł wybrać jeden z dwóch silników.
Pojazd w plebiscycie na Europejski Samochód roku zajął w roku 1979 zaszczytne drugie miejsce. Ritmo produkowane było do roku 1988, jednak nazwa Ritmo nie została skreślona na zawsze. W roku 2008 Fiat podjął decyzję, że właśnie tak będą nazywać się w Australii samochody, znane w Europie jako Fiat Brała.
Ritmo to pojazd, który z pewnością wyróżniał się spośród innych samochodów. Oryginalny wygląd nadwozia połączono ze znanymi i sprawdzonymi rozwiązaniami technicznymi i podzespołami znanymi z innych aut. Takie połączenie sprawiało, że pojazd uznawany był za udany. W roku 1988 zastąpił go Fiat Bravo/Brava.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top