Ford Fiesta to popularny model samochodu rodzinnego, dziś produkowany i oferowany w wielu miejscach świata. Nie każdy wie, że Fiesta jest samochodem, który ma swoją wieloletnią historię a pierwsze modele serii są pełnoprawnymi autami zabytkowymi.
Ford Fiesta pierwszej wersji został zaprezentowany w roku 1975. Tak jak i dziś, był samochodem kompaktowym. Wtedy występował wyłącznie jako 3 drzwiowy hatchback i pojazd w wersji van, w późniejszym czasie dodano nietypowy model, czyli osobowo – towarowe kombi.
Od początku istnienia, Fiesta była oferowana z jednym z pięciu silników benzynowych. Najmniejszy z nich posiadał pojemność jednego litra, największy zaś pojemność 1,3 litra. Największy a zarazem najmocniejszy silnik rozpędzał auto do prędkości 170 km/h, osiągi były więc więcej niż dobre. Samochód charakteryzował się nie tylko dobrymi osiągami, ale i niską awaryjnością i sprawdzał się jako małe auto rodzinne, lub drogie auto w rodzinie. Doceniony został nie tylko przez indywidualnych klientów. W roku 1977, został nagrodzony w plebiscycie na Europejski Samochód Roku, zajął trzecie miejsce za Roverem 3500 i Audi 100.
Fiesta MKI, bo tak była określana pierwsza wersja tego pojazdu, oferowana była od roku 1983. W tym roku zaprezentowano drugą generację tego modelu, która była produkowana przez wiele kolejnych lat, z wyglądu jednak nie różniła się wiele od Fiesty wersji pierwszej. Inna i o wiele bardziej cenna przez klientów okazała się dopiero Fiesta trzeciej generacji.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top