Jaki olej do samochodu zabytkowego?

Olej samochodowy to najważniejszy płyn eksploatacyjny każdego czterosuwowego pojazdu. Jazda bez oleju w misce olejowej silnika, w najlepszym przypadku może przyczynić się do jego przegrzania, najczęściej jednak prowadzi do zatarcia silnika i nie ma znaczenia, czy chodzi o auto zabytkowe, czy też o auto współczesne. Dobór oleju do samochodu to już zupełnie inna sprawa. W przypadku samochodów zabytkowych trzeba na to zwrócić szczególną uwagę.
Dzisiejsze oleje samochodowe występują w wielu odmianach, różniących się od siebie lepkością, jakością i typem. Syntetyki, półsyntetyki i oleje mineralne występują w ogromnej ilości i niemałej różnorodności. Jaki olej kupić do pojazdu zabytkowego? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto cofnąć się do czasów, w których auto powstało i spojrzeć na to z tej perspektywy.
Oleje silnikowe przed kilkudziesięciu laty nie były idealne, ale silniki, które projektowano, tworzono tak, by oleje spełniały swoje zadanie. Jeśli zastosujemy w starym samochodzie olej współczesny, wysokiej jakości, innej lepkości, może się okazać, że smarowanie silnika jest – paradoksalnie –  gorsze. W najlepszym przypadku silnik będzie się przegrzewać, w najgorszym, dojdzie do jego awarii. Niekoniecznie od razu zatarcia, wystarczy uszkodzenie uszczelek, na które negatywnie będzie działać nowy olej.
Jeśli więc chcemy, by nasz samochód sprzed lat był sprawny a jego silnik dobrze smarowany, warto używać olei, które odpowiadają najlepiej tym, które znany były przed laty. To da gwarancje prawidłowej pracy silnika i właściwego jego smarowania.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top