Jakie paliwo do samochodu zabytkowego?

Samochód zabytkowy ? jak każdy pojazd ? wymaga stosowania odpowiedniego paliwa. W przypadku większości współczesnych pojazdów nie ma z tym problemu. Przy silnikach benzynowych stosuje się odpowiednią benzynę, przy silnikach diesel właściwy olej napędowy. W przypadku aut zabytkowych powinno być tak samo, jednak zasada ta sprawdza się nie do końca. Dzisiejsze paliwa w połączeniu z silnikami sprzed lat to bowiem ryzyko awarii.
Warto pamiętać, że samochody sprzed lat były tworzone według ówczesnej technologii a silniki projektowane tak, by pracowały na paliwach dostępnych w tamtych czasach. Dziś, w dobie nowoczesnych paliw, stosowanie ich w silnikach benzynowych, może przyczyniać się do pogarszania ich stanu. Doskonałym przykładem jest dzisiejsza benzyna i silniki benzynowe sprzed lat. Wtedy stosowana benzyna ołowiowa, nie powodowała wypalania gniazd zaworowych silnika, dzisiejsza, w starych autach powoduje, konieczny jest specjalny dodatek, dzięki któremu ryzyko przestaje istnieć.
Stosując dzisiejsze paliwa do samochodów sprzed lat, warto pamiętać nie tylko o tym, że nowoczesne paliwo może podziałać na samochód negatywnie, ale również o tym, że znaczenie może mieć liczba oktanów. Dziś normą jest 95 i 98, kiedyś sprzedawano paliwo 78 oktanowe. Tankując dzisiejsze paliwo do starego auta, warto sprawdzić w samochodzie ustawienie zapłonu i w razie potrzeby je skorygować.
Rozsądnie stosując dzisiejsze paliwa do starszych aut, nie spowodujemy pogorszenia stanu ich silników i będziemy mogli cieszyć się jazdą pojazdem, który jest pełnosprawny.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top