Modelarstwo lotnicze

Z pewnością każdy z nas choć raz próbował samemu skleić model samolotu. A już na pewno każdy chłopak w swoim dzieciństwie choć raz tego próbował. Jednym spodobało się to na tyle, że połknęli bakcyla i zainteresowali się modelarstwem jako hobby, inni z kolei nie byli na tyle cierpliwi by chcieć traktować modelarstwo jako swoje hobby. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę, że modelarstwo lotnicze jest sportem. Ten typ modelarstwa jednak nie jest już tak „prosty” jak sklejanie zwykłych samolotów.

W modelarstwie lotniczym musimy także zadbać o to, by nasz samolot potrafił latać. W sporcie tym organizuje się zawody, mistrzostwa, które pozwalają ich uczestnikom zmierzyć się w wielu różnych kategoriach. Modelarstwo lotnicze to sklejanie modeli potrafiących latać dzięki silnikowi, nie tylko jednak sklejanie modeli samolotów, lecz także szybowców czy śmigłowców. Nie jest to z pewnością sport tak ekscytujący jak skakanie ze spadochronem, latanie na paralotni czy latanie szybowcem, jednak niewątpliwie zalicza się do sportów lotniczych, chociażby zawody czy mistrzostwa rozgrywane są na zasadach FAI, czyli Międzynarodowej Federacji Lotniczej, która zajmuje się organizowaniem także zawodów lotni, paralotni czy szybowców, to ona także określa pobijane rekordy i tym podobne.

Mimo że sport ten nie zapewnia nam tyle adrenaliny co latanie samemu, wymaga jednak chyba jeszcze więcej precyzji i dokładności co do wszelkich szczegółów niż wszelkie inne sporty lotnicze. Sport ten więc być może nie jest najbardziej ekscytujący gdyż nie wydziela aż tak wiele adrenaliny, jednak chyba każdy chciałby choć raz móc sterować modelem samolotu. Co ciekawe, wiele modeli samolotów tworzonych w modelarstwie lotniczym posiada prawdziwe, miniaturowe silniki spalinowe tłokowe. Ich pojemność waha się między 2,5 do dziesięciu nawet cm sześciennych. Istnieją jednak także silniki inne niż spalinowe, na przykład elektryczne czy działające na sprężonym dwutlenku węgla. To także daje nam wiele możliwości podczas projektowania danego statku powietrznego.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Igrzyska olimpijskie

Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu

top