Na czym polega leasing samochodowy?

Na czym polega leasing samochodowy?

Na czym polega leasing samochodowy? Leasing samochodowy auto leasing Wiadomo nie od dziś, że jeśli zainwestuje się w firmę gotówkę, którą posiadamy, to tak naprawdę ulega ona zamrożeniu na pewien czas. Czy osoba prowadząca działalność może być jednak pewna, że taka inwestycja się zwróci? I jeśli tak to kiedy? Zamiast więc angażować własne środki, lub co gorsza brać kredyt bankowy, to lepiej postarać się o leasing samochodowy. Co może on nam przynieść? Otóż przede wszystkim nie musimy zamrażać swojej gotówki, a do tego w ostatecznym rozrachunku możemy nabyć auto taniej, niż wyniesie jego cena rynkowa. Czy to możliwe? Oczywiście, ale żeby zrozumieć to dokładnie, trzeba wiedzieć o leasingu kilka rzeczy.
Przede wszystkim leasing samochodowy, czy też leasing maszyn wiąże się z takimi pojęciami jak operacyjny i finansowy. Każdy ma inne zasady i przynosi nieco inne korzyści. W leasingu operacyjnym właściciele przedmiotu leasingowego jest firma, która udziela leasingu. W tym wypadku możemy odliczyć sobie od podatku koszty związane z opłatami takimi jak czynsz leasingowy, rata leasingowa oraz koszty eksploatacji pojazdu lub maszyny. W leasingu finansowym, to leasingobiorca jest posiadaczem przedmiotu, więc od podatku może odliczyć odpisy amortyzacyjne, część odsetkową raty oraz także eksploatacyjne koszty posiadania przedmiotu.
Niezależnie od tego, który rodzaj leasingu wybierzemy, to musimy liczyć się z takimi pojęciami jak:
– czynsz leasingowy
– opłata wstępna
– koszt pojedynczej raty
– koszt wszystkich rat
– wykup przedmiotu
Wszystkie te opłaty składają się na sumę opłat, która wyliczona jest w procentach. Na przykład 111,9% wartości pojazdu. Oznacza to, że firmie leasingowej przy kwocie samochodzie o wartości 10 000zł zapłacimy 11 190zł. Czyli faktycznie więcej, ale po odliczeniu kosztów o których mówiłem, leasing samochodowy będzie tańszy, o kwotę, którą sobie odliczymy – tzw. tarcza podatkowa. Sprawia to, że faktyczny koszt nabycia pojazdu będzie mniejszy o około 2000zł niż cena samochodu. Leasing samochodowy będzie więc korzystnym rozwiązaniem i dla nas i dla firmy leasingowej.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top