Nysa to drugi pod kątem popularności polski samochód dostawczy sprzed lat. Pierwsze pojazdy powstały w roku 1957. Było to 13 samochodów, których konstrukcja bazowała na znanej w tamtych czasach Warszawie M-20. W późniejszych latach Nysa uległa wielu modernizacjom, jednak bryła nadwozia pozostała praktycznie taka sama. Owszem, po kilku latach od rozpoczęcia produkcji nieco ją zmieniono, były to jednak zmiany bardziej kosmetyczne.
Nysa Od początku swojego istnienia napędzana była silnikiem znanym z Warszawy M-20. Minusem tego silnika, a więc i samochodu, były słabe osiągi i duże spalanie benzyny. Nysa potrafiła spalić ponad 14 litrów paliwa na 100 kilometrów jazdy, przy maksymalnym załadowaniu jednak dużo więcej. Sam samochód rozpędzał się do około 90 km/h i charakteryzował się dość dużym komfortem jazdy, jednak z uwagi na wysokość pojazdu i niewielką szerokość, ryzyko przewrócenia pojazdu podczas szybko pokonywanego zakrętu było dość poważne. Gwoli ścisłości należy dodać, że takie samo ryzyko występowało również w pojazdach marki Żuk.
Pomimo dużej popularności bardzo podobnych pod względem użyteczności aut marki Żuk, to właśnie Nysa stała się samochodem bardziej cenionym. Użytkowana była przez pogotowia ratunkowe, pocztę polską i wiele innych przedsiębiorstw, a także przez tysiące osób prywatnych. O popularności tego samochodu świadczy to, że przez długi czas połowa Nys trafiała na eksport. Ciekawa, ładna i użyteczna, na trwałe zapisała się w historii polskiej motoryzacji.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top