Opel Kadett. Auto historia

Opel Kadett, to samochód, który kojarzony jest jako pojazd będący poprzednikiem Opla Astry. Oczywiście Astry pierwszej generacji, dziś bowiem produkowana jest już generacja piąta. Należy się zgodzić z tym, że Opel Kadet był poprzednikiem Astry, nie każdy jednak wie, że historia tego modelu sięga wielu lat wstecz, a Opel Kadet E, bo tak brzmiała nazwa samochodu poprzedzającego Opla Astrę, to piąta generacja tego modelu.
Pierwsze samochody o nazwie Opel Kadett wyprodukowane zostały jeszcze przed drugą wojną światową. Wojna oczywiście przerwała produkcje samochodów cywilnych, powrócono do niej po jej zakończeniu, kolejne auta o nazwie Opel Kadett wyprodukowano dopiero jednak w roku 1962. Pierwsza wersja Opla Kadeta produkowana była do roku 1965.
Lata 1966 ? 1973 to czas produkcji Kadeta drugiej generacji. Podobnie jak auta generacji pierwszej, Kadet II produkowany był w wielu wersjach nadwoziowych, najpopularniejszy jednak był Kadett typu sedan.
W latach 1973 ? 1979 produkowano Kadetta C. Samochód ten, poza zmienionym wyglądem, nawiązywał do poprzedników. Rewolucję przyniósł dopiero Opel Kadett D. Pojazd produkowany w latach 1979 ? 1984. To pierwszy Kadet z silnikiem z przodu i napędem na przednie koła. Tak jak poprzednicy, produkowany w kilku wersjach nadwoziowych i z szeroką gamą silnikową.
Kadet, E, czyli ostatni Opel o tej nazwie, to pojazd, który i dziś może uchodzić za nowoczesny. Elegancki wygląd, dobre silniki i niska awaryjność to najważniejsze cechy tego ciekawego pojazdu. Warto dodać ? produkowanego nie tylko pod marką Opel Kadett. Eksportowany i produkowany w innych krajach, występował pod innymi nazwami ? choćby Pontiac Le Mans. Na bazie Opla Kadeta powstał samochód innego producenta, a mianowicie Daewoo Nexia.
Dziś Kadet jest już historia, na trwałe jednak wpisał się w historię motoryzacji.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top