Opel Kadett. Auto historia

Opel Kadett. Auto historia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Opel Kadett, to samochód, który kojarzony jest jako pojazd będący poprzednikiem Opla Astry. Oczywiście Astry pierwszej generacji, dziś bowiem produkowana jest już generacja piąta. Należy się zgodzić z tym, że Opel Kadet był poprzednikiem Astry, nie każdy jednak wie, że historia tego modelu sięga wielu lat wstecz, a Opel Kadet E, bo tak brzmiała nazwa samochodu poprzedzającego Opla Astrę, to piąta generacja tego modelu.
Pierwsze samochody o nazwie Opel Kadett wyprodukowane zostały jeszcze przed drugą wojną światową. Wojna oczywiście przerwała produkcje samochodów cywilnych, powrócono do niej po jej zakończeniu, kolejne auta o nazwie Opel Kadett wyprodukowano dopiero jednak w roku 1962. Pierwsza wersja Opla Kadeta produkowana była do roku 1965.
Lata 1966 ? 1973 to czas produkcji Kadeta drugiej generacji. Podobnie jak auta generacji pierwszej, Kadet II produkowany był w wielu wersjach nadwoziowych, najpopularniejszy jednak był Kadett typu sedan.
W latach 1973 ? 1979 produkowano Kadetta C. Samochód ten, poza zmienionym wyglądem, nawiązywał do poprzedników. Rewolucję przyniósł dopiero Opel Kadett D. Pojazd produkowany w latach 1979 ? 1984. To pierwszy Kadet z silnikiem z przodu i napędem na przednie koła. Tak jak poprzednicy, produkowany w kilku wersjach nadwoziowych i z szeroką gamą silnikową.
Kadet, E, czyli ostatni Opel o tej nazwie, to pojazd, który i dziś może uchodzić za nowoczesny. Elegancki wygląd, dobre silniki i niska awaryjność to najważniejsze cechy tego ciekawego pojazdu. Warto dodać ? produkowanego nie tylko pod marką Opel Kadett. Eksportowany i produkowany w innych krajach, występował pod innymi nazwami ? choćby Pontiac Le Mans. Na bazie Opla Kadeta powstał samochód innego producenta, a mianowicie Daewoo Nexia.
Dziś Kadet jest już historia, na trwałe jednak wpisał się w historię motoryzacji.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top