Pojazd zabytkowy. Definicja

Słysząc o samochodach zabytkowych wiemy jedno. Są już niemłode. Nie zawsze jednak wiemy, jakie kryteria musi samochód spełniać, by można było go nazwać pojazdem zabytkowym.
Wiek.
Co do zasady, pojazdami zabytkowymi są te samochody, których produkcja zakończyła się co najmniej 25 lat temu. W wyjątkowych okolicznościach, zabytkowym pojazdem może zostać samochód młodszy, ale tylko wtedy, gdy spełnia tak zwane kryterium rzadkości.
W przypadku pojazdów, które mają zostać samochodem zabytkowymi, kryterium rzadkości ma bardzo wielkie znaczenie. Właśnie z uwagi na nie, samochody starsze niż 25 lat mogą zostać zabytkowymi, ale nie wszystkie zostaną, wiele z nich to bowiem pojazdy jeszcze dość polarne. Przykładem są niektóre wersje Fiata 126p.
Pojazd zabytkowy, to nie tylko slogan. To hasło, które umożliwia łatwiejszą eksploatację auta. Zabytkowy pojazd dużo łatwiej zarejestrować, dużo łatwiej również użytkować, szczególnie, gdy zarejestrujemy pojazd jako zabytek i będziemy jeździć na ?żółtych? tablicach.
Posiadanie pojazdu zabytkowego.

Decydując się na posiadanie pojazdu zabytkowego, musimy pamiętać o tym, że wymagać on będzie bez wątpienia dużo większej troski niż współczesny pojazd, co więcej, wiele rzeczy przy takim samochodzie będziemy musieli naprawiać samodzielnie. Owszem, posiadanie takiego pojazdu to wielka przyjemność, poruszanie się nim oczywiście również, jeśli jednak chcemy go posiadać, powinniśmy podchodzić do tego bardzo rozsądnie. Zadbany pojazd zabytkowy wymaga, bowiem nakładu pracy i pieniędzy na remont i utrzymanie. Warto mieć tego świadomość.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top