Przeloty szybowcowe

Latanie szybowcem ma dosyć sporo wspólnego z lataniem na paralotni czy motolotni. Wszystkie te dziedziny są bowiem zarówno sportem jak i rekreacją (w zależności od naszego podejścia do tego), ponadto są to sporty związane z lataniem, a na dodatek żadna z nich nie znajduje się na liście sportów olimpijskich. We wszystkich jednak tych dziedzinach są różne typy lotów wedle których można układać plany najróżniejszych zawodów, dzięki czemu można uprawiać przeloty szybowcem czy paralotnią lub lotnią stricte jako sport. Przeloty szybowcowe jednak różnią się wieloma rzeczami od lotów na paralotni czy lotni.

Przede wszystkim aby wystartować szybowcem przeważnie potrzebujemy pomocy samolotu, dzięki któremu szybowiec wzbije się w powietrze. Jest on bowiem zbyt ciężki, by można było go zrzucić w przepaść i oczekiwać że sam się utrzyma w powietrzu. Dlatego też latanie szybowcem nie jest już tak tanim sportem jak tanie jest latanie lotnią czy paralotnią (relatywnie rzecz jasna). Ponadto latając szybowcem jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na kominy termiczne. Tylko dzięki nim możemy lecieć wciąż dalej i dalej i wykorzystywać je do wzbijania się coraz wyżej by móc odrobić straty jakie mamy po doleceniu do danej odległości. To wszystko czyni przeloty szybowcowe zdecydowanie trudniejszymi, bardziej wymagającymi i droższymi od latania lotnią czy paralotnią. Jednakowoż sposób prowadzenia zawodów lotni, paralotni czy szybowców jest niemal identyczny.

Prawie zawsze stosuje się już loty zamknięte, gdyż w otwartych odległości na jakie latały lotnie, szybowce itp. były zbyt duże. Dlatego stosuje się loty zamknięte, w których należy na przykład zaliczyć określoną ilość punktów, w których okolice dolecieć musi szybowiec. Istnieją jednak na przykład także przeloty prędkościowe zamknięte, w których liczy się osiągnięcie jak największej prędkości na danym, zamkniętym odcinku „trasy”. Takich zawodów raczej nie spotyka się natomiast w przypadku lotni czy paralotni. Szybowce więc choć rożne wyglądem, są w działaniu mocno podobne do wyglądających tak odmiennie lotni i paralotni.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Igrzyska olimpijskie

Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu

top