Renault Dauphine to jeden z ważniejszych modeli w historii firmy Renault. Produkowany od roku 1956, nie tylko we Francji. Montowano go również w innych krajach świata. Pojazd pozornie nie wyróżniał się niczym ciekawym, jednak to były tylko pozory. W nadwoziu, które było typowym nadwoziem auta rodzinnego, kryły się ciekawe rozwiązania techniczne i komfort jazdy, który przewyższał komfort jazdy poprzednikiem, czyli Renault 4CV.
Renault Dauphine oferowany był tylko w wersji sedan, z jednym silnikiem benzynowym o pojemności 845 cm3. Klient mógł wybierać pojazd z kilkoma wersjami skrzyń biegów ? od trzybiegowej skrzyni manualnej, poprzez czterobiegową i trzybiegową, ale automatyczną.
Osiągi pojazdu nie były bardzo wysokie, ale bez problemu wystarczały do poruszania się tym pojazdem. Atutem pojazdu było umieszczenie silnika. Umieszczony z tylu, napędzał koła tylne, co miało swoje plusy i odpowiadało modzie ówczesnych czasów.
Renault Dauphine krytykowano nie tylko za osiągi, ale i za awaryjność. Plusem w tej sytuacji była prosta konstrukcja auta ? można było naprawić je nawet we własnym zakresie. Ciekawostką jest to, że pomimo powszechnej krytyki samochodu, wciąż znajdował nowych nabywców. Planowano dość szybko sprzedać milion aut, jednak sprzedaż przerosła oczekiwania. Milion aut był tylko przedsmakiem dalszej sprzedaży. Łącznie sprzedano ponad 2 miliony pojazdów.
Nietypowy, nie do końca ładny, ale popularny. Taki był Renault Dauphine i tak jest wspominany do dziś.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top