Skoda 100 to kolejny z kilku kultowych dziś, a bardzo popularnych niegdyś samochodów z byłego bloku socjalistycznego. Ten czechosłowacki pojazd, zaprezentowany został w roku 1969 i bazował na rozwiązaniach technicznych poprzedniczki, czyli Skody 1000 MB.
Skoda 100 posiadała silnik o pojemności jednego litra, umieszczony w tylnej części pojazdu. W późniejszym okresie produkcji, produkowano również wersję 1100 cm3. Umieszczenie silnika z tyłu pojazdu miało wiele pozytywnych stron. Jedną z nich była możliwość stworzenia w przedniej części pojazdu pojemnego bagażnika. Minusem silnika z tyłu, przy stosunkowo długim samochodzie, było utrudnione prowadzenie pojazdu przy nie obciążonym bagażniku. Nie przeszkadzało to jednak na tyle, by mówić o tym, że Skoda była niebezpieczna. Doskonałym dowodem tego, że pojazd można było prowadzić bezpiecznie i szybko, było to, iż zmodernizowanymi wersjami Skody 100, startowano w rajdach samochodowych.
Przeciętny użytkownik doceniał nie tylko pojemny bagażnik Skody, sporo miejsca w środku czy łatwość naprawy pojazdu. Samochód sam w sobie był bardzo udany i całkowicie spełniał oczekiwania przeciętnej rodziny. Popularność pojazdu była widoczna choćby w ilości Skód 100, poruszających się po drogach Czechosłowacji. Ciekawostką jest to, że i dziś można w Czechach zobaczyć te pojazdy użytkowane na co dzień.
Dziś Skoda 100 jest kwalifikowana jako auto zabytkowe. Egzemplarze, które zachowały się w dobrym stanie, z powodzeniem jednak mogą być użytkowane nawet do codziennej jazdy. Rzecz jasna nie będzie to samochód tak komfortowych czy bezpieczny jak dzisiejsze pojazdy, ale umożliwi spokojną i sprawną jazdę, bez względu na warunki drogowe.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top