Stare samochody z bloku wschodniego

Samochody, które jeździły po polskich drogach w czasach PRL, to nie tylko maluchy,  Fiaty 125p. i Polonezy, jak sądzi, większość z nas. W tych niewątpliwie interesujących czasach, na polskich drogach można było zauważyć dużo mniej samochodów nich dotychczas. Owszem, przeważały auta polskie, jednak nie tylko one jeździły po naszych drogach. Oprócz nich, na drogach można było znaleźć szereg aut z tak zwanego bloku wschodniego.
Radzieckie Łady, czeskie Skody czy Trabanty i Wartburgi z NRD, to tylko przykłady zagranicznych aut, które na polskich drogach pojawiały się dość często. Oprócz nich, popularne były również inne marki, choćby Zastava. Ten jugosłowiański pojazd, przez kilka lat był składany właśnie w naszym kraju, stąd oczywiście popularność modelu na polskich drogach.
W zalewie aut z byłego bloku wschodniego, można było dostrzec również auta zakupione w kapitalistycznych krajach. Od Volkswagena Garbusa, po doskonałe i drogie Mercedesy, stanowiły one jednak ułamek samochodów jeżdżących po Polsce.
Polskie drogi w czasach PRL, nie były tak wypełnione samochodami jak dzisiejsze drogi, nie widać było także ich takiej różnorodności. Każdy z samochodów z ówczesnych czasów, charakteryzował się jednak jednym pozytywem ? małe zaawansowanie techniczne i przemyślana konstrukcja powodowały, że samochód można było naprawić w bardzo prosty sposób, nierzadko samodzielnie. Dziś nie ma takiej możliwości, wiele aut wymaga wizyt w sersie samochodowym i wysokich wydatków. Z tego między innymi powodu, wielu z tych, którzy znali auta z tamtych lat, z tęsknotą spogląda do czasów, w których koszt eksploatacji samochodu nie był powiększany o konieczne i bardzo drogie naprawy w serwisach.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top