Stare samochody z silnikiem dwusuwowym

Silniki dwusuwowe od lat stosowane są wyłącznie w motorowerach i niektórych motocyklach. Lekkie, o mało skomplikowanej konstrukcji, łatwe do zamontowania, idealnie nadają się do jednośladów, w których taki silnik jest niewątpliwą zaletą. Wiele lat temu jednak silniki dwusuwowe sprawdzały się również w samochodach. Jakie pojazdy posiadały takie silniki?
Syrena.
Chyba najbardziej popularny samochód z silnikiem dwusuwowym. Ci, którzy mieli okazję nią jeździć, twierdzą, że silnik ten miał swoje wady i zalety. Największą wadą była awaryjność, zaletą zaś możliwość zastosowania dowolnego paliwa ? Syrena lepiej czy gorzej jechała na każdym.
Trabant.

Ten ciekawy niemiecki samochód, przez większość lat oferowany był właśnie z silnikiem dwusuwowym. Dopiero w końcowym okresie produkcji, wprowadzono Trabanty z silnikiem czterosuwowym. Jeśli chodzi o silniki dwusuwowy w Trabancie, podobnie jak ten w Syrenie, był dość nietrwały, jednak tu awarie były rzadkością, Częściej jednak konieczny był remont kapitalny silnika.
Barkas.
Nie każdy wie, że silniki dwusuwowe pojawiały się nie tylko w pojazdach osobowych. Barkas jest przykładem busa napędzanego takim silnikiem. W Baraksie wykorzystano silnik z Wartburga. Ten pojazd z silnikiem dwusuwowym, sprawdzał się w codziennym użytkowaniu a jego awaryjność nie była zbyt duża.
To tylko trzy, z wielu przykładów pojazdów z silnikiem dwusuwowym. Dziś już takich pojazdów nie ma. Szkoda ? nie można było odmówić im jednego. Były tanie w naprawie, tanie w eksploatacji i sprawdzały się w codziennym użytkowaniu.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top