Velorex. Nie tylko dla inwalidów

Kilkadziesiąt lat temu mikropojazdy znajdowały się w ofercie wielu firm. Niemcy mieli swoją BMW Isettę, Polacy Mikrusa, a w Czechosłowacji królował Velorex.
Velorex to pojazd, który w założeniu miał być sprzedawany wyłącznie osom niepełnosprawnym. Prawo do jego zakupu miały mieć osoby, które podsiały stosowne orzeczenia lekarskie i należały do organizacji osób niepełnosprawnych, praktyka jednak wyprzedziła życie ? pojazdy użytkowane były także przez osoby pełnosprawne.
Velorex to niezwykle prosty pojazd, którego nadwozie zbudowane było z rur stalowych. Nie można w tym pojeździe mówić o karoserii w oczywistym znaczeniu tego słowa, konstrukcja z rur stalowych obciągnięta bowiem była na początku tylko płótnem, w późniejszych czasach, płótno zostało zastąpione przez sztuczną skórę.
Pojazd był napędzany silnikiem znanym z motocykla Jawa. Z motocykla także wzięto koła i wiele innych elementów.
Velorex charakteryzował się nie tyle prostą, ale wręcz prymitywną konstrukcją, pomimo tego cieszył się popularnością. Dowodem na to niech będzie ilość pojazdów, które wyprodukowano. Powstało ich ponad 15 tysięcy sztuk i wszystkie znalazły swoich nabywców. Dziś, po wielu latach od zakończenia produkcji tego mikrosamochodu, wbrew pozorom, można go nabyć. Oczywiście dziś jest to pojazd stricte zabytkowy, dostępność jego wynika między innymi z tego, iż jako prosty mikrosamochód, najczęściej był używany dość rzadko, dlatego stan zachowanych modeli nie jest zły. A prosta konstrukcja sprawia, że odbudowa pojazdu nie stanowi większych trudności.
Velorex to pojazd w założeniu inwalidzki, w życiu było jednak inaczej. Dziś mikrosamochody rzecz jasna są bardziej zaawansowane technicznie, mimo tego jednak Velorex jest ciekawym przykładem pojazdu, który kosztował mało, był łatwy w naprawie i tani w użytkowaniu.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top