Volvo 140 to pojazd produkowany przez firmę Volvo w latach 1966-1974. Pojazd oferowany był w kilku wersjach nadwoziowych, między innymi jako pojemny sedan i kombi. Sedan oferowany był jako auto 2 – drzwiowe albo 4 – drzwiowe, kombi zaś było pojazdem 5 – drzwiowym. Poprzeczka postawiona była wysoko, pojazd ten bowiem zastąpił kultowy do dziś model Amazon. Co ciekawe, w zależności od wersji nadwoziowej, rozszerzenie nazwy było inne? Dla przykładu sedan oznaczany był jako Volvo 144
W aucie, tak jak w wielu modelach Volvo, postawiono na tylny napęd. Napęd przenoszony był za pośrednictwem 4 biegowej skrzyni manualnej, lub 3 – drzwiowej skrzyni automatycznej.
Samochód mógł być nabyty z jednym z dwóch silników benzynowych. Pierwszy z nich to silnik o pojemności 1800 cm3 i mocy 86 KM, drugi to silnik 2000 cm3 i mocy 135 KM, która w tamtych latach zwana była za więcej niż zadowalająca.
Volvo 144 produkowane było przez kilka lat, przez ten czas jednak zyskało grono wiernych fanów. Nie było to auto wyróżniające się z tłumu innych, ale takie było jego założenie. Miało być autem użytecznym i praktycznym, nie zaś nietypowym i wyróżniającym się.

Samochód przez lata produkcji sprzedawany był nie tylko w Szwecji, ale i w innych krajach. Sam samochód produkowany był w Szwecji, Belgii, a nawet w Australii. Takie rozlokowanie fabryk było rozwiązaniem lepszym niż transportowanie gotowych samochodów, dlatego produkcję auta w innych krajach należy tylko pochwalić. Od początku istnienia modelu, cechował się on niską awaryjnością Był nudnym samochodem ? mało awaryjnym, praktycznym, łatwym w prowadzeniu. Dzięki tym cechom i dziś jest miło wspominany.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top