WSK, czyli Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego, to przedsiębiorstwo, które trafnie kojarzy się z produkcją wielu motocykli, w tym kultowych motocykli WSK oraz WFM. Nie każdy wie, że WSK przymierzała się również do produkcji samochodów. Mikrosamochód WSK Meduza nie wyszedł jednak poza fazę prototypu. Pomimo tego i dziś w muzeum motoryzacji można obejrzeć egzemplarz tego pojazdu.
WSK Meduza, w założeniu miał być alternatywnym samochodem dla samochodu Mikrus. Może nie konkurencją, ale drugim, obok Mikrusa polskim samochodem tego segmentu.
Dwudrzwiowy sedan posiadał umieszczony z tyłu silnik o pojemności 300 cm3. Silnik przenosił napęd oczywiście na koła tylne, pośrednikiem w przeniesieniu napędu była czterobiegowa skrzynia biegów. Samochód był czteroosobowy, Dwie osoby podróżowały na siedzeniach umieszczony z przodu pojazdu, kolejne dwie mogły podróżować z tyłu, na niewielkiej ławeczce.
Samochód wyróżniał się dużym bagażnikiem umieszczonym z przodu pojazdu i zawieszeniem kół. Zawieszenie, które zastosowano w tym pojeździe, było niezależne, każde koło posiadało osobne zawieszenie, co poprawiało komfort jazdy i było rozwiązaniem, jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesnym i spotykanym, ale w nieco lepszych pojazdach.
Samochód nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji, czego rzecz jasna można żałować, w dobie nie nasyconego pojazdami rynku, a taki był w latach powstawania tego pojazdu, czyli w roku 1957, mikrosamochód znalazłby z pewnością wielu użytkowników. Zamiast WSK Meduza, wprowadzono jednak do produkcji tylko Mikrusa, którego jednak nie wyprodukowano zbyt wiele, z uwagi na protest producenta podobnego samochodu, czyli Gogomobila i konieczność szybkiego zakończenia produkcji tego pojazdu.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top