Wskazówki dla początkujących miłośników joggingu

Wskazówki dla początkujących miłośników joggingu

Każdy sport ma do siebie to, że aby miał pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a przede wszystkim żeby nam nie zaszkodził musi być uprawiany we właściwy sposób. Intuicyjna aktywność, jaką jest jogging, czyli mówiąc wprost bieganie rządzi się też pewnymi regułami, które warto sobie przyswoić.
Jedną z podstawowych rzeczy, o którą warto zadbać to ubiór, nie ma sensu w chłodny dzień zakładać na siebie miliona warstw ubrań tylko po to żeby przebiec kilka kilometrów i wrócić do domu w kompletnie przepoconych ubraniach. Nie dość, że nie sprawi nam to przyjemności, to po pierwsze zwiększamy ryzyko przeziębienia, a po drugie bieganie w ciężkim stroju niesprzyjającym oddychaniu przez skórę zmęczy nas nieporównywalnie bardziej niż gdybyśmy biegali w lekkim polarze, w którym po przebiegnięciu już krótkiego odcinka będzie nam wystarczająco ciepło żebyśmy czuli się komfortowo.
Kolejną ważną rzeczą, o której warto pamiętać to obuwie. Wybór wygodnego i adekwatnego do celu obuwia jest chyba kardynalną zasadą, jaką powinniśmy się kierować przy wyborze jakiegokolwiek sportu. Na początku może wystarczą stare buty sportowe, ale jeśli nie chcemy narazić się na kontuzję stawu skokowego zwłaszcza, jeśli biegamy w nieście po twardych chodnikach i asfalcie musimy zadbać o odpowiednio miękkie obuwie, które w dodatku odprowadzi nadmiar wilgoci gromadzący się wewnątrz buta.
Równie ważną rzeczą jak wybór właściwych butów, o której należy zawsze pamiętać, jest oddech. Sztuka kontrolowania naszego oddechu odgrywa zasadniczą rolę w tym jak szybko opadniemy z sił i będziemy wracać spacerkiem do domu zamiast cieszyć się nieprzerwanym biegiem przez obraną przez nas trasę. Równomierna praca płuc i serca przekłada się na właściwą gospodarkę tlenową w naszym organizmie i bezpośrednio wpływa na poziom energii w poruszających nas mięśniach. Należy zawsze pamiętać o właściwym tempie dostosowanym do profilu naszego biegu i zawsze wdech – przez nos, wydech – ustami.
Jest wiele rad, które można udzielić chętnym do rozpoczęcia przygody z Joggingiem, lecz najlepiej, jeśli każdy odkryje sam, co jest ważne i co sprawia, że mijając kolejne ławeczki w parku czuje komfort i satysfakcję.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Igrzyska olimpijskie

Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu

top