Zaz 966. Oryginalny i lubiany

Zaz 966, znany także jako Zaporożec, to pojazd, którego nie można pomylić z żadnymi innym,. Charakterystyczny wygląd, silnik umieszczony z tyłu i odgłos, przypominający dźwięk motocykla typu chopper, to cechy, które odróżniały ten samochód od wszystkich innych samochodów na drodze. Warto przypomnieć sobie ten radziecki pojazd ? nie był w Polsce może hitem, jednak widoczny był na drogach dość często.
Samochód ? jak na radzieckie auta z tamtych lat przystało ? był kopią innego pojazdu. Rosjanie kopiowali różne samochodu, przypadku tego modelu, skopiowanym był pojazd marki Chevrolet. Powszechnie uważa się, że Zaporożec upodobniony został do samochodu NSU, jednak te dwa auta powstały mniej więcej w tym samym czasie, więc nie ma to sensu.
W Zaporożcu zastosowano napęd tylny, co było oczywiste w przypadku silnika umieszczonego z tyłu. Przy konstruowaniu pojazdu, duży nacisk położono na to, by był odporny na dziurawe drogi, których w ZSRR nie brakowało. Tak też się stało, samochód doskonale pokonywał nawet duże nierówności, zawieszenie zaś charakteryzowało się dużą trwałością.
Samochód oferowany był wyłącznie z nadwoziem sedan, w wersji osobowo ciężarowej zaś jako pick up. W samochodzie wyróżnić można wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które były nowatorskie, a jednocześnie bardzo banalne, choćby ciekawie składająca się w razie wypadku kolumna kierownicy.
Auto w założeniu miało być typowym samochodem na ciężkie warunki, dlatego oprócz mocnej konstrukcji posiadało takie udogodnienia, jak osobne ogrzewanie, zasilane benzyną.

Następca samochodu została o wiele bardziej nowoczesna Tavria, którą swego czasu montowano również w Polsce.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top