10 faktów na Mistrzostwa Świata elity w hokeju

0
26
Rate this post

10 faktów na Mistrzostwa Świata elity w hokeju

Hokejowa elita rozpoczyna zmagania o tytuł mistrza świata. Na lodowiskach Paryża i Kolonii o ten zaszczytny tytuł powalczy 16 najlepszych drużyn narodowych. Za faworyta nr 1 uchodzą obrońcy tytułu sprzed roku i sprzed dwóch lat – Kanadyjczycy. Prezentujemy 10 ciekawych faktów, które na pewno dobrze wprowadzą każdego mniej zorientowanego kibica w tematykę już 80. czempionatu globu w hokeju na lodzie.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie – sprawdź kursy

1. Beniaminkami w stawce elity są w tym roku reprezentacje Słowenii i Ukrainy, które w zeszłym roku wygrały rywalizację w MŚ Dywizji 1A. Do ostatniego meczu wówczas ważyły się losy ewentualnego awansu Polski, ale podobnie jak w tym roku – wszystko skończyło się fiaskiem. Wtedy na szczęście bez kompromitującego 0:11. Biało-czerwoni w elicie ostatni raz występowali w 2002 roku.

2. Kto przejmuje się pogromem reprezentacji Polski z ostatniego meczu z Austrią, powinien spojrzeć na to z innej perspektywy. Niechlubny rekord Mistrzostw Świata należy do Danii, która w 1949 roku uległa Kanadzie 0:47!

3. Faworyzowani Kanadyjczycy mogą sięgnąć po trzeci z rzędu tytuł mistrzów świata. Ostatni raz taka sztuka udała się Czechom w latach 1999-2001. Kanadyjczycy także dokonali tego, ale były to czasy bardzo zamierzchłe – lata 1950-1952.

4. Tradycyjnie przez fakt, że w Ameryce trwają wciąż rozgrywki NHL, na lodowiskach Paryża i Kolonii nie zobaczymy bardzo wielu gwiazd najlepszej ligi hokejowej. Wśród nielicznych znanych nazwisk wymienić należy Nikitę Kuczerowa (Rosja), Matta Duchene’a, Nathana MacKinnona (Kanada), Johny Gaudreau’a czy Jacka Eichela (obaj USA).

5. Kanadyjczycy zdobyli najwięcej medali Mistrzostw Świata – aż 48, z czego aż 26 złotych!

6. Rosjanie kończyli na podium każdy z trzech ostatnich turniejów MŚ – złoto w 2014, srebro w 2015, brąz w 2016.

7. W logo mistrzostw znalazł się Robert Muller, były bramkarz reprezentacji Niemiec, który w wieku 28 lat zmarł z powodu guza mózgu.

8. Rekordzistami pod względem liczby występów na MŚ są Szwedzi. Będzie to dla nich już 76. turniej na 80 możliwych!

9. Choć trudno w to uwierzyć hokeiści USA wygrywali tytuł mistrzowski tylko dwukrotnie, z czego ostatni raz w 1960 roku. Ich ostatni medal to już jednak historia najnowsza – 2015 rok i brąz.

10. Jeszcze dwa słowa o Kanadyjczykach. W ostatnich trzech wypadkach gdy czempionat globu rozgrywano w Niemczech, reprezentacja spod znaku klonowego liścia kończyła poza podium. Jednakowoż za każdym razem gdy mistrzostwa gościły we Francji, Kanadyjczycy sięgali po medal. Jak będzie, gdy turniej rozgrywany jest w obu tych krajach?