Co wspólnego ma taniec z baletem?

0
34
Rate this post

Co wspólnego ma taniec z baletem?

Balet to określenie, które można rozpatrywać na kilku ściśle ze sobą powiązanych płaszczyznach. Niemniej jednak odnosi się ono w głównej mierze do teatralnego widowiska, którego kluczowym elementem jest taniec.

Taniec baletowy pod wieloma względami różni się chociażby od tańca towarzyskiego, co daje wyobrażenie o tym, jak różnorodna jest to dziedzina. Balet wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami. Przede wszystkim należy zauważyć, iż jego choreografia jest dobrze przemyślana i zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Artystom podczas tańca towarzyszy odpowiednio dobrana muzyka, niebagatelną rolę w widowisku odgrywa ponadto scenografia.

Historia baletu ma związek głównie z nowożytną kulturą europejską. Jako umowną podaje się w tym miejscu datę 1 września 1581 r., kiedy to w Paryżu zaprezentowane zostało po raz pierwszy widowisko pt. „Balet komiczny królowej”. Korzeni baletu należy upatrywać w maskaradach karnawałowych oraz w triumfach rodem z renesansu. Swego czasu cieszyły się one ogromną popularnością – w szczególności we Włoszech. Dość duże zasługi w rozwoju baletu przypisać trzeba Katarzynie Medycejskiej – to właśnie dzięki niej balet zawitał na dwór francuski.

Przez bardzo wiele długich lat balet rozwijał się nade wszystko we Włoszech i Francji, lecz w II poł. XIX stulecia najważniejszym jego ośrodkiem stała się Rosja, której wkładu w historię baletu nie sposób bagatelizować. Wystarczy tu wspomnieć chociażby o słynnym „Jeziorze łabędzim”, do którego muzykę skomponował Piotr Czajkowski.