Trochę o książkach..
Nie mam zamiaru rozpisywać się na temat każdej z nich, pisać recenzji czy dogłębnie streszczać treści. Jednak chcę wspomnieć o tych, po które wg mnie warto sięgnąć w kontekście głównie weganizmu.
POLECANE KSIĄŻKI
Wege. Dieta roślinna w praktyce – Iwona Kibil
Rewelacyjna, świeża pozycja, napisana przez naszą polską specjalistkę od diety wegańskiej. Wszelkie podstawy i niezbędne informacje o wszelkich aspektach wdrażania i układania diety roślinnej. Prosty język, żadnych wymyślnych teorii i niepotwierdzonych mitów. Totalnie praktyczna wiedza, w którą zdecydowanie warto zainwestować.
Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem – Gene Stone , Michael Greger
Fenomenalna książka, w której autor ujawnia jak ogromny wpływ na zdrowie i życie ma nasze odżywianie. Badania, praktyka, doświadczenie – bardzo rzetelna i wartościowa treść. Bardzo, bardzo, bardzo polecam!
Eat Stop Eat. Stosuj post, zgub zbędne kilogramy i osiągnij zdrowie – Brad Pilon
To nie tylko ogrom informacji, jeśli chodzi o system żywienia, jakim jest Intermittent Fasting (o którym szerzej pisałam tutaj), czyli okresowy post. Jest to rewelacyjna książka, w której autor przytacza potężną ilość niezależnych badań, obalających krążące mity na temat metabolizmu, jedzenia śniadań, ilości i częstotliwości posiłków, redukcji tkanki tłuszczowej, spalania mięśni czy treningów na czczo. Ta pozycja to ogromna dawka rzetelnych informacji na temat odżywiania, odchudzania i treningów. Pilon ujawnia jakimi bzdurami dietetycznymi jesteśmy faszerowani przez koncerny, którym zależy, by ludzie jedli i kupowali ich produkty. Autor nie skupia się tu na żadnym konkretnym sposobie odżywiania. Nie rozprawia o weganizmie, witarianizmie, węglowodanach, roślinach czy mięsie. W bardzo przejrzysty i łatwy do zrozumienia sposób przedstawia fakty, poparte konkretnymi badaniami i obala mity dotyczące odżywiania. Książka wywarła na mnie zdecydowanie większe wrażenie, niż się spodziewałam i jestem nią absolutnie zachwycona.
Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie
– T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell II
Zdecydowanie jest to podstawa i szczytowa pozycja, jeśli chodzi o wiedzę o odżywianiu. Ogrom przeprowadzonych badań, które zaprzeczają wszelkim informacjom, którymi jesteśmy karmieni przez koncerny spożywcze i farmaceutyczne. Mnóstwo informacji o wpływie roślinnego odżywiania na organizm, zapotrzebowaniu na białko, lekach, chorobach i o wszystkim, o czym powinniśmy wiedzieć. Jeżeli miałabym polecić tylko jedną książkę, to z pewnością byłoby to właśnie Tha China Study. Warto!
Zdrowie bez recepty. Czyli skrobia, która leczy – John Alexander McDougall, Mary McDougall
Nie jest to książka o jedzeniu na surowo, ale o wysokowęglowodanowym weganizmie, opartym głównie na jedzeniu skrobi. McDougall przedstawia roślinny, wysokowęglowodanowy sposób odżywiania, który nie tylko umożliwia utratę zbędnych kilogramów, ale także leczy przyczyny chorób i pomaga odzyskać zdrowie. Jest to taka opcja wysokowęglowodanowego witarianizmu w wersji niesurowej. Obalanie mitów, szereg badań i wnioski autora wskazują na fantastyczne efekty tej diety. Jeżeli ktoś nie chce przechodzić na całkowicie surowy weganizm, to propozycja McDougall’a wydaje mi się być bardzo dobrym sposobem żywienia. Książka, po którą warto sięgnąć, niezależnie od tego na jakim się jest etapie odżywiania obecnie.
Pokonaj cukrzycę z doktorem Barnardem – Neal Barnard
Bardzo wartościowa książka świetnego lekarza, który tłumaczy w jaki sposób za pomocą roślinnej diety można zapobiec cukrzycy oraz z nią walczyć. Ogrom wartościowej wiedzy.
Jedz i Biegaj – Scott Jurek
Książka – dostępna także w formie audiobooka – o bieganiu i wegańskim odżywianiu. Jednak bardziej o bieganiu, niż o weganizmie. Bardzo inspirująca postać ultramaratończyka-weganina, który przedstawia swoją historię i doświadczenia, związane z tym sportem. W biegowe opowieści, najbardziej morderczych ultramaratonów, wplata temat roślinnego odżywiania i daje mnóstwo porad technicznych, przydatnych przy pokonywaniu kolejnych kilometrów. Treningi i roślinne odżywianie w wydaniu tak fantastycznego sportowca, to przyjemna i wartościowa lektura, która sprawiła, że niejedna osoba zmieniła sposób postrzegania zarówno weganizmu, jak i biegania.
To byłoby na tyle. W bliższych i dalszych planach mam oczywiście szereg kolejnych pozycji dotyczących odżywiania, po które chciałabym sięgnąć. Niektóre z nich jednak nadal nie wyszły w wersjach e-Booków, więc będę na nie polować dopiero wtedy, kiedy będzie można je kupić w opcji elektronicznej. Ale z większością, mam nadzieję, uda się zaznajomić w najbliższym czasie.