Książki/e-Booki o weganizmie, witarianizmie i odżywianiu

0
12
Rate this post

Mimo, że na surowym weganizmie staram się bazować na potrzebach własnego organizmu, obserwacjach i doświadczeniach, to wciąż pozostaje ogromna chęć zgłębiania wiedzy w zakresie odżywiania, leczenia jedzeniem i odkrywania całego zakłamania, jakie fundują nam koncerny spożywcze oraz firmy farmaceutyczne. Mam za sobą trochę e-książkowych pozycji – jedne były fantastyczne, inne nieco słabsze. Książek w wersjach papierowych nie kupuję i nie czytam w ogóle, więc inwestuję tylko w te pozycje, które wyszły również w postaci e-Booków. Ich treść – podobnie, jak audiobooki – dociera do mnie głównie (choć czasem warto zerkać na treść drukowaną) za pomocą dźwięku, ponieważ korzystam w telefonie z opcji lektora, który czyta mi książki, kiedy tylko mogę mieć słuchawki w uszach. Bardzo polecam takie rozwiązanie tym, których czytanie męczy, usypia lub nie mają na nie zbyt wiele czasu. Niestety nie wszystko jest dostępne w elektronicznej formie, ale mam nadzieję, że pojawią się i e-wersje książek, z którymi chciałabym się jeszcze zapoznać.

Nie mam zamiaru rozpisywać się na temat każdej z nich, pisać recenzji czy dogłębnie streszczać treści. Jednak chcę wspomnieć o tych, po które wg mnie warto sięgnąć, które są lekturą niemalże obowiązkową, a które można sobie darować.

Oprócz książek o odżywianiu znajdą się tutaj również pozycje związane z treningiem oraz rozwojem.

POLECANE KSIĄŻKI

Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie
– T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell II

Zdecydowanie jest to podstawa i szczytowa pozycja, jeśli chodzi o wiedzę o odżywianiu. Ogrom przeprowadzonych badań, które zaprzeczają wszelkim informacjom, którymi jesteśmy karmieni przez koncerny spożywcze i farmaceutyczne. Mnóstwo informacji o wpływie roślinnego odżywiania na organizm, zapotrzebowaniu na białko, lekach, chorobach i o wszystkim, o czym powinniśmy wiedzieć. Jeżeli miałabym polecić tylko jedną książkę, to z pewnością byłoby to właśnie Tha China Study. Warto!

The 80/10/10 Diet – Douglas Graham

Jedyna w tym zestawieniu książka, która nie doczekała się jeszcze polskiej wersji językowej. Jest jednak napisana niezbyt skomplikowaną angielszczyzną, więc nawet przy nie najlepszej znajomości języka, można zrozumieć jej treść. Lektura w całości poświęcona wysokowęglowodanowemu surowemu weganizmowi, czyli diecie „80-10-10”, w której min. 80% kalorii musi pochodzić z węglowodanów, a maksymalnie po 10% z tłuszczu oraz białka. Choć nie uważam, że odżywianie wg 80/10/10 było najbardziej słusznym witarianizmem dla każdego, to jednak wysokowęglowodanowy, mocno owocowy surowy weganizm jest sposobem odżywiania, który u mnie sprawdza się rewelacyjnie przez ostatnich kilka lat. Graham tłumaczy m.in. dlaczego owoce nie tuczą, dlaczego możemy i powinniśmy jeść tyle surowych węglowodanów oraz daje obraz tego, jak powinna wyglądać stworzona przez niego „Dieta 80-10-10”. Przedstawia sposób odżywiania, który leczy przyczyny chorób, pozwala cieszyć się fantastycznym zdrowiem, trawieniem i lekkością, a przy okazji powoduje utratę zbędnych kilogramów. Jeżeli interesuje Cię surowe, roślinne odżywianie, to na pewno warto przebrnąć przez tę książkę.

Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem – Gene Stone , Michael Greger

Fenomenalna książka, w której autor ujawnia jak ogromny wpływ na zdrowie i życie ma nasze odżywianie. Badania, praktyka, doświadczenie – bardzo rzetelna i wartościowa treść. Bardzo, bardzo, bardzo polecam!

Eat Stop Eat. Stosuj post, zgub zbędne kilogramy i osiągnij zdrowie – Brad Pilon

To nie tylko ogrom informacji, jeśli chodzi o system żywienia, jakim jest Intermittent Fasting (o którym szerzej pisałam tutaj), czyli okresowy post. Jest to rewelacyjna książka, w której autor przytacza potężną ilość niezależnych badań, obalających krążące mity na temat metabolizmu, jedzenia śniadań, ilości i częstotliwości posiłków, redukcji tkanki tłuszczowej, spalania mięśni czy treningów na czczo. Ta pozycja to ogromna dawka rzetelnych informacji na temat odżywiania, odchudzania i treningów. Pilon ujawnia jakimi bzdurami dietetycznymi jesteśmy faszerowani przez koncerny, którym zależy, by ludzie jedli i kupowali ich produkty. Autor nie skupia się tu na żadnym konkretnym sposobie odżywiania. Nie rozprawia o weganizmie, witarianizmie, węglowodanach, roślinach czy mięsie. W bardzo przejrzysty i łatwy do zrozumienia sposób przedstawia fakty, poparte konkretnymi badaniami i obala mity dotyczące odżywiania. Książka wywarła na mnie zdecydowanie większe wrażenie, niż się spodziewałam i jestem nią absolutnie zachwycona.

Żywe jedzenie albo dlaczego krowy są drapieżnikami
Paweł Sebastjanowicz (tłum. Lyubov Santkiewicz)

Ciekawa książka w pełni poświęcona wegańskiemu witarianizmowi. Autor tłumaczy dlaczego powinniśmy odżywiać się na surowo, daje wskazówki, rady i mnóstwo pomocnych informacji. Prosty język, zrozumiała treść. Zaraz obok pozycji Campbella jest to bardzo wartościowa lektura. Aczkolwiek warto zaznaczyć, że autor – z tego, co wiem – nie jest lekarzem czy dietetykiem. Wnioski i treść książki nie jest podparta badaniami naukowymi. Wg mnie nie warto we wszystko ślepo wierzyć, ale filtrować informacje. Aczkolwiek uważam, że naprawdę warto się z nią zapoznać.

Zdrowie bez recepty. Czyli skrobia, która leczy – John Alexander McDougall, Mary McDougall

Nie jest to książka o jedzeniu na surowo, ale o wysokowęglowodanowym weganizmie, opartym głównie na jedzeniu skrobi. McDougall przedstawia roślinny, wysokowęglowodanowy sposób odżywiania, który nie tylko umożliwia utratę zbędnych kilogramów, ale także leczy przyczyny chorób i pomaga odzyskać zdrowie. Jest to taka opcja wysokowęglowodanowego witarianizmu  w wersji niesurowej. Obalanie mitów, szereg badań i wnioski autora wskazują na fantastyczne efekty tej diety. Jeżeli ktoś nie chce przechodzić na całkowicie surowy weganizm, to propozycja McDougall’a wydaje mi się być bardzo dobrym sposobem żywienia. Książka, po którą warto sięgnąć, niezależnie od tego na jakim się jest etapie odżywiania obecnie.

Pokonaj cukrzycę z doktorem Barnardem – Neal Barnard

Bardzo wartościowa książka świetnego lekarza, który tłumaczy w jaki sposób za pomocą roślinnej diety można zapobiec cukrzycy oraz z nią walczyć. Ogrom wartościowej wiedzy.

Lecznicza głodówka – Giennadij Małachow

Skarbnica wiedzy i obowiązkowa podstawa, jeśli chodzi o głodówki. Ogrom informacji w zakresie stosowania leczniczych postów i głodówek. Bardzo wartościowa książka, jeżeli kogoś interesuje ta tematyka.

Jedz i Biegaj – Scott Jurek

Książka – dostępna także w formie audiobooka – o bieganiu i wegańskim odżywianiu. Jednak bardziej o bieganiu, niż o weganizmie. Bardzo inspirująca postać ultramaratończyka-weganina, który przedstawia swoją historię i doświadczenia, związane z tym sportem. W biegowe opowieści, najbardziej morderczych ultramaratonów, wplata temat roślinnego odżywiania i daje mnóstwo porad technicznych, przydatnych przy pokonywaniu kolejnych kilometrów.  Treningi i roślinne odżywianie w wydaniu tak fantastycznego sportowca, to przyjemna i wartościowa lektura, która sprawiła, że niejedna osoba zmieniła sposób postrzegania zarówno weganizmu, jak i biegania.

KSIĄŻKI, KTÓRE NIE ZACHWYCIŁY

Czyli te, po które można oczywiście sięgnąć, ale ja nie stawiałabym ich w pierwszej kolejności i konieczności przeczytania. Niektóre były po prostu niezachwycające, a inne bardzo słabe. Jednak to tylko moja ocena, która u wielu osób może być bardzo różna w zależności od tego, jakich informacji poszukujemy, jakie problemy nas dotyczą i czego oczekujemy.

Niskowęglowodanowe oszustwo – T. Colin Campbell, Howard Jacobson

Autor skupia się w tej książce na skrytykowaniu książek, artykułów, badań i interpretacji, które dotyczą diet nisko- i wysokowęglowodanowych. Uświadamia czytelnika, jak wiele nieprawdziwych informacji zostało wydanych przez innych autorów i przedstawia sporo faktów na temat korzyści odżywiania wysokowęglowodanowego.
Pozycja, która zawiera mnóstwo wartościowych informacji, jednak nieco mnie zawiodła, ponieważ była po prostu nieco nudna. Odniosłam takie wrażenie pewnie dlatego, że spodziewałam się zupełnie czego innego po tej książce. Przydatna wiedza, jednak na pewno nie jest to dla mnie jedna z tych obowiązkowych lektur.

Owocuj Się!  – Freelee The Banana Girl

Tego e-Booka wygrałam kiedyś w konkursie i bardzo się cieszę.. ..że sama nie wydałam na niego ani złotówki. Wg mnie to bardzo słaba pozycja, która nie warta jest swoich pieniędzy. Ebook w zasadzie opiera się na powtarzaniu tego, co Freelee mówiła w swoich starych (od bardzo dawna nie śledzę jej poczynań, więc nie wiem, o czym obecnie rozprawia) filmach – trzeba jeść bardzo dużo roślinnych węglowodanów, bardzo mało tłuszczu i nie ograniczać kalorii. Jeśli już to wiesz, to raczej niczego nowego się nie dowiesz. Sporą część książki stanowią wpisy z bloga Freelee, którego prowadziła na początku swojej witariańskiej ścieżki i notorycznie ten sam wniosek – trzeba się faszerować ogrooooomną ilością węglowodanowych kalorii. Książka napisana bardzo prostym językiem i bardzo szybko się ją czyta, ale wg mnie to nic ciekawego i pozycja nie warta większej uwagi.

Program Cofania Kandydozy – Marcin Mosiejko

E-Book, który razem z książką Freelee wygrałam w konkursie. Skoro już trafił w moje ręce to chciałam przeczytać. Nie znalazłam tam nic ciekawego dla siebie, ale to dlatego, że.. ..candida i praktyczne leczenie chorób to nie są tematy, które mnie interesują i dotyczą. Jednak jeżeli kogoś dotyczą problemy, z którymi walczył autor to wydaje mi się, że znajdzie w tym e-Booku sporo wartościowych wskazówek i informacji.

Ciało i ducha ratować żywieniem – Ewa Dąbrowska

Książka jest zbiorem audycji z udziałem Ewy Dąbrowskiej, która opisuje dietę owocowo-warzywną, post i bardzo uświadamia czytelnika o wpływie jedzenia na organizm człowieka. Miejscami bardzo irytująca przez religijne wstawki, czasem przykłady wyleczonych osób mnie mocno zanudzały, ale generalnie bardzo dobra książka. Na pewno będzie bardzo pomocna dla każdego, kto zmaga się z jakimikolwiek dolegliwościami czy chorobami.

Droga do zdrowia – Michał Tombak

Książka skupiająca się na związku odżywiania ze zdrowiem. Mnóstwo rad związanych z odżywianiem, oczyszczaniem i naturalnymi sposobami na zachowanie zdrowia. Nie do końca przemawiają do mnie pomysły Tombaka i niekoniecznie odnalazłam w tej książce coś, co byłoby dla mnie przydatne. Jednak osoby dążące do odzyskania zdrowia mogą wynieść z tej lektury sporo cennych podpowiedzi i porad, które wdrożone w życie faktycznie staną się drogą do odzyskania zdrowia.

Jak żyć długo i zdrowo – Michał Tombak

Podobnie, jak pierwsza pozycja Tombaka – sporo wartościowych informacji, skupiających się głównie na dążeniu do poprawy zdrowia. Jednak nie wywarła na mnie mocnego wrażenia i niewiele z niej wyniosłam. Napisana prostym językiem, nie zaszkodzi przeczytać.

Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości – David Wolfe

Tytuł właściwie mówi sam za siebie – autor w książce głównie skupia się na dokładnym przedstawieniu i omówieniu
różnych produktów uznawanych za „superżywność” (niestety nie wszystkie są wegańskie). Jeśli kogoś interesuje włączanie do diety takich produktów jak surowe kakao, maka, nasiona konopi, spirulina, algi morskie, kokos, acai, noni, chlorella, jagody goji czy aloes, to na pewno znajdzie tutaj bardzo wiele przydatnych informacji.
Dla mnie osobiście była to jednak dość nudna książka i niewiele wniosła u mnie wartości, bo „moją superżywnością” są
najzwyklejsze owoce i warzywa.

Oprócz lektur o odżywianiu i treningu uważam, podrzucam jeszcze kilka – wg mnie bardzo dobrych – pozycji związanych z rozwojem duchowym, osobistym, finansowym.

ROZWÓJ DUCHOWY

  • Zniknięcie Wszechświata – Gary Renard
  • Życie i Nauka Mistrzów Dalekiego Wschodu  – Baird T. Spalding
  • Biała Księga – Ramtha
  • Przebudzenie na niezwykłość – Ramtha
  • Kim jesteśmy naprawdę – Ramtha
  • Księga Mądrości  – OSHO
  • Równowaga Ciała i Umysłu – OSHO

ROZWÓJ OSOBISTY/FINANSOWY

  • 4-godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss
  • Finansowy Ninja – Michał Szafrański
  • Potęga Podświadomości – Joseph Murphy
  • Obudź w sobie olbrzyma – Anthony Robbins
  • Droga do finansowej wolności – Bodo Schafer

To byłoby na tyle. W bliższych i dalszych planach mam oczywiście szereg kolejnych pozycji dotyczących odżywiania, po które chciałabym sięgnąć. Niektóre z nich jednak nadal nie wyszły w wersjach e-Booków, więc będę na nie polować dopiero wtedy, kiedy będzie można je kupić w opcji elektronicznej. Ale z większością, mam nadzieję, uda się zaznajomić w najbliższym czasie.

Wśród tych planowanych książek/e-Booków, po które koniecznie chcę sięgnąć są m.in.:

  • Ukryta prawda. Rewolucyjna wiedza o żywieniu i zdrowiu – T. Colin Campbell, Howard Jacobson
  • SPEKTRUM – Dean Ornish
  • Zdrowie zaczyna się od jedzenia – Melissa Hartwig