Mikrus, to ciekawy projekt, który jednak nagle musiał się zakończyć. Mikrus planowany był jako auto, 4 na 4, co jednak nie oznaczało jak w dzisiejszych czasach napędu na cztery koła. Rozszerzenie tego określenia było inne i nietypowe. 4 koła, 400 kg, cztery osoby w środku.
Mikrus został zaprezentowany w roku 1957. Podsiał niewielki silniczek o pojemności 300 centymetrów sześciennych. Trudno było mówić o komforcie jazdy tym samochodem, w czasach, w których powstawał, liczyło się jednak, ze jest i umożliwia w miarę sprawne przemieszczanie się z punktu A do punktu B.
Samochód został przyjęty przez Polaków mało entuzjastycznie, choć, warto dodać, że w dobie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego był wybierany, bo alternatyw, bowiem zbyt wiele nie było.
Łącznie wyprodukowano 1845 sztuk tego wyjątkowo małego samochodu. Produkcja została zatrzymana, z uwagi na problemy prawne, związane protestem jednego z producentów mikro samochodów. Chodziło o producenta pojazdu Gogomobil. W opinii tego producenta, mikrus był do niego wyjątkowo podobny, co stanowiło naruszenie prawa. W trosce o dobro kraju i z uwagi na chęć uniknięcia skandalu, zdecydowano się o zaniechaniu produkcji tego pojazdu. W decyzji z pewnością mogło to, iż w tym czasie wprowadzano do produkcji samochód Syrena, z którym wiązano wiele nadziei, oraz rozwijano produkcję samochodu Warszawa. Oczywiście pod kątem ceny, były to auta dużo droższe niż Mikrus, jednak liczono, że znajdą się na nie nabywcy, co w sytuacji nie nasyconego rynku motoryzacyjnego, oczywiście okazało się prawdą.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top