Plank (Deska) – ćwiczenie, efekty, rekordy, wytrwać ponad 20 minut i jak trenować brzuch

0
49
Rate this post

Plank (deska), czyli podpór przodem na przedramionach. Jest to świetne ćwiczenie izometryczne, które mocno angażuje głębokie mięśnie brzucha, zwiększa siłę ramion i barków, a przy okazji rzeźbi mięśnie nóg, pośladków i wzmacnia prostownik grzbietu. Ćwiczenie rewelacyjne niemalże dla każdego, ponieważ – przeciwnie do wielu ćwiczeń brzucha – nie obciąża kręgosłupa. Dla jednych wyzwaniem będzie wytrwanie w tej pozycji 3 minut, dla innych 10 czy 20 minut.

I jak tu dojść do tych 20 czy 30 minut? Tak naprawdę to odpowiedź na to jest prosta – ustaw się w prawidłowej pozycji i stój. I tyle. Nic więcej nie musisz robić. Nic odkrywczego. Okazuje się jednak, że dla wielu może to nie być takie łatwe.
Mała aktualizacja: 25.01.2016 – mój obecny rekord w trzymaniu

JAK ZACZĄĆ ĆWICZYĆ?

Każdy z nas ma inny próg wytrzymałości w tym ćwiczeniu, dlatego myślę, że nie warto sugerować się gotowymi planami narzucającymi 20 sekund czy 3 minuty. Postaraj się zostać w pozycji tak długo, jak tylko jesteś w stanie prawidłowo ją utrzymać. Wykonaj 2-3 serie Plank ze swoim maksymalnym czasem i na każdym kolejnym treningu staraj się wytrwać nieco dłużej. Nie sugeruj się innymi. Plank możesz wykonywać w zasadzie wszędzie – na siłowni, w mieszkaniu, ogródku, na śniegu, trawie, piasku czy podłodze – znajdź tylko trochę wolnego miejsca i zaczynaj!

TRENUJ Z OBCIĄŻENIEM

Jeżeli jesteś w stanie wytrzymać w pozycji podstawowej minimum 5 minut bez obciążenia, to polecam zacząć trenować z dodatkowym obciążeniem na plecach. Ja na treningach w zasadzie w ogóle nie robię podstawowej wersji deski bez obciążenia, ponieważ szkoda mi na to czasu, a przez pierwszych kilka minut też prawie w ogóle nie czuję wysiłku. Dlatego świetnie sprawdza się wrzucenie kilku-, kilkunastu- lub kilkudziesięciu dodatkowych kilogramów na plecy. Wtedy już wytrwanie kilku minut w pozycji staje się ogromnym wyzwaniem.

Na plecy można dorzucić hantelki lub obciążenia do sztang. Jednak najlepszą opcją, jaką obecnie znalazłam są worki bułgarskie. Miękkie, bardzo wygodne, nie wżynają się w plecy, a przy okazji wymuszają trzymanie bardzo nieruchomej postawy, żeby nie przechylały się na boki. U mnie na razie na plecach 17-kilogramowy worek, który skraca dziesięciokrotnie mój czas trzymania pozycji Plank. Po 2-4 minutach z takim obciążeniem odczuwam podobny wysiłek, jak podczas trzymania ponad 30 minut bez obciążenia.

JAK PRZETRWAĆ PONAD 20 czy 30 MINUT NUDY?

Kiedy już stoisz w pozycji, to staraj się zająć myśli czymkolwiek innym, wyłączyć całkowicie myślenie o tym, że akurat wykonujesz deskę. Każdy tutaj może znaleźć swój sposób – czytanie książki lub e-Booka, gra na telefonie, słuchanie audiobooka czy po prostu słuchanie muzyki, która da mocnego powera do tego, by nie odpuszczać. Nie polecam jednak rozmów w trakcie trzymania Plank’a, ponieważ wg mnie dodatkowo męczą.

Mimo tego, żeby nie skupiać się na ćwiczeniu w trakcie jego wykonywania, to trzeba jednak pilnować, by cały czas pozycja była poprawna. Warto się ustawić bokiem do dużego lustra i co jakiś czas zerkać, czy tyłek nie idzie za bardzo do góry albo się mocno nie zapada. Z niepoprawnie wykonywanego ćwiczenia wiele pożytku nie będzie.

 

TRENING SIŁOWY TO PODSTAWA DLA BRZUCHA

Nie skupiaj się tylko na trenowaniu samego Plank’a. Zarówno brzuch, jak i całe ciało najlepiej wzmocnisz na treningu siłowym, podczas ćwiczeń wielostawowych. Martwe ciągi, przysiad ze sztangą, podciąganie czy pompki, to fantastyczne ćwiczenia, które bardzo mocno angażują mięśnie brzucha. To właśnie one wpływają na delikatną rozbudowę mięśni brzucha, sprawią, że Twoje ciało będzie bardziej wytrzymałe i z pewnością poprawią się rezultaty w trzymaniu pozycji Plank.

Jeśli jesteś dziewczyną to pozbądź się obaw, że zaraz będziesz napakowana, jak kulturysta. Nie jesteś facetem, nie masz do tego predyspozycji, nie zamierzasz sięgać po sterydy, więc nie ma takiej możliwości, żebyś się chociaż zbliżyła do umięśnionych facetów. Trening siłowy pozwoli Ci ładnie wyrzeźbić sylwetkę, pomoże zredukować tkankę tłuszczową, wzmocni ciało i pomoże w bardzo delikatnym budowaniu mięśni.

Miliony brzuszków i katowanie się ćwiczeniami na brzuch to nie jest droga do mocnego, płaskiego i niezatłuszczonego brzucha! Takie ćwiczenia spalają bardzo niewielką ilość kalorii, a co za tym idzie nie wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej i nie pomogą w uwidocznieniu się mięśni. Wystarczy tylko się rozejrzeć – ile widziałeś lub widziałaś dziewczyn z ładnie wyrzeźbionym i niezatłuszczonym ciałem, wśród uczestniczek zajęć fitness typu ABS lub katujących się na macie półgodzinnymi ćwiczeniami na brzuch? Jestem na siłowni codziennie i ciężko mi takie dostrzec..

Jeśli chcesz zredukować ilość tkanki tłuszczowej to zacznij od kuchni i wglądu w swoją dietę – to ona odpowiada za ilość tkanki tłuszczowej, jaką gromadzisz. Pamiętaj jednak, że skrajne odtłuszczenie u kobiet może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń hormonalnych. Bardzo widoczne mięśnie brzucha nie są zazwyczaj naturalnym stanem, ponieważ kobiety potrzebują nieco większej ilości tłuszczu w organizmie.

Teraz trochę o praktycznej części wykonywania podporu przodem na przedramionach lub dłoniach.

JAK WYKONAĆ PLANK – POZYCJA PODSTAWOWA (ELBOW PLANK)

  1. Oprzyj się na przedramionach oraz palcach stóp
  2. Łokcie powinny znajdować się pod barkami
  3. Ciało musi być cały czas w linii prostej – głowa, barki, tyłek i pięty mają tworzyć jedna linię
  4. Napnij mięśnie brzucha i trzymaj prostą pozycję

Kilka dodatkowych uwag:

  • Głowa ma być naturalnym przedłużeniem kręgosłupa – nie spuszczaj jej w dół i nie zadzieraj do góry
  • Nie wstrzymuj oddechu – oddychaj cały czas równomiernie
  • Nie unoś bioder i nie opuszczaj ich – warto obserwować siebie w lustrze i sprawdzać, czy cały czas pozostajesz w prostej pozycji

RODZAJE PLANK

Kombinacji tego ćwiczenia jest bardzo wiele. Poza ćwiczeniami z własnym ciałem, można także wykonywać Plank z wykorzystaniem BOSU, piłki gimnastycznej, stepu i wielu innych sprzętów – opierając na nich albo dłonie/przedramiona, albo stopy. Ja podrzucę tu kilka prostych, chyba najbardziej znanych opcji.

Full Plank
Pozycja podstawowa z oparciem na dłoniach.

Side Plank
Deska bokiem – ciężar ciała opiera się na jednej ręce i jednej nodze (na której spoczywa druga).

Side Plank Pulses
Unoszenie w górę i opuszczanie w dół bioder w pozycji Side Plank.

Plank Mountain Climbers
Naprzemienne przyciąganie kolan do klatki w pozycji Plank/Full Plank.

Plank to Push-Ups
Przechodzenie z pozycji Plank do Full Plank i z powrotem. W tym ćwiczeniu ważne jest, aby nie kołysać biodrami na boki, tylko trzymać brzuchem stabilną, prostą pozycję.

Raised Leg Plank
Naprzemienne unoszenie jednej nogi do góry w pozycji Plank/Full Plank. Unoszona noga także pozostaje prosta.

EFEKTY?

Ciężko pisać o efektach, które daje u mnie samo wykonywanie Plank’ów. Jest to tylko końcowy dodatek do codziennych treningów siłowych lub funkcjonalnych. Dlatego zwiększenie wytrzymałości, siły czy efektów wizualnych można tu tylko przypisać całości treningów, gdzie Plank stanowi jedynie jakiś niewielki ich fragment. Na pewno bardzo wzmocniły mi się barki, ramiona i kręgosłup. Brzuch jest o wiele wytrzymalszy.

Tylko tatuaże wciąż czekają na bolesną poprawkę..

Skończyłeś czytać lub pobieżnie przeglądać obrazki? No to teraz ładuj się na podłogę do pozycji Plank i sprawdź, jak tam Twoje aktualne rekordy. Nie poddawaj się, nie zniechęcaj, nie zapominaj. Trenuj, chwal się i bij rekordy.