Snowkiting – gdy nie ma pod ręką gór.

Snowkiting – gdy nie ma pod ręką gór.

Zapewne bardzo często amatorom białego szaleństwa zdarzało się w poniedziałki myśleć – jeszcze tylko pięć dni do weekendu i wracam na stok! Nie każdy jednak ma świadomość tego, że może uprawiać swój ulubiony sport zimowy w pobliżu swego domu. Rozwiązaniem odwiecznego problemu weekendowego narciarstwa jest dosyć młody sport zimowy, a mianowicie Snowkiting.

Większość ludzi ma mniejsze lub większe pojęcie o tym czym jest kitesurfing – poruszanie się po wodzie z pomocą dużego latawca i zmodyfikowanej deski surfingowej. Z pewnością już nie każdy słyszał o snowkitingu. Ten sport staje się coraz bardziej popularny w miastach znacząco oddalonych od stoków narciarskich ponieważ pozwala wykorzystać sprzęt narciarski i snowboardowy w miejscach które raczej nie nadają się do jazdy po śniegu – zazwyczaj dlatego, że są zbyt płaskie.

Czym jest snowkiting? Do jego uprawiania potrzebny jest wiatr i duża powierzchnia pokryta śniegiem lub lodem, nie ma tutaj już znaczenia czy będzie płasko czy teren będzie lekko pofałdowany. Snowkiter przypięty do latawca oddalonego o około dwadzieścia metrów porusza się na nartach lub desce snowboardowej dzięki sile napędowej wiatru. Snowkiting jest wspaniałą alternatywą dla długich podróży samochodowych na przepełnione stoki narciarskie. W odróżnieniu od zwykłego narciarstwa latając na latawcu można wszędzie gdzie będzie trochę śniegu i wiatr, właściwie to jest nawet możliwość poruszania się w ten sposób po trawie przy użyciu odpowiedniego sprzętu.
Sport ten zyskuje dużą popularność wśród młodych ludzi szukających mocnych wrażeń, gdyż pomimo bezpieczeństwa jakie oferuje, uznawany jest za sport ekstremalny z racji wysokich prędkości rozwijanych przy mocnym wietrze i wielkich skokach które można wykonywać przy właściwym wykorzystaniu warunków. W Polsce często można obserwować entuzjastów tego sportu na opuszczonych lotniskach i zamarzniętych jeziorach gdzie wykonują długie skoki przy prędkościach nieraz w granicach 100 km/h.
Snowkiting jest fantastycznym rozwiązaniem dla amatorów sportu i przebywania na Świerzym powietrzu, wystarczy odrobina wiatru aby fantastycznie się bawić.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Igrzyska olimpijskie

Popularność Brazylijskiego Jiu Jitsu

top