Volvo Amazon to bez wątpienia najbardziej znany samochód tej firmy, auto, które w ówczesnych czasach było uznawane za idealną limuzynę, dziś urosło do miana auta kultowego, cenionego na całym świecie. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Bezawaryjność, łatwość prowadzenia pojazdu to tylko najważniejsze z nich. Co do awaryjności, krążyły o niej legendy. Mówiło się, że samochód Volvo Amazon, zakopany w ziemi na rok, odkopany i oczyszczony, będzie nadal idealnym i pełnosprawnym pojazdem i zapali za pierwszym razem.
Volvo Amazon oferowane było w trzech wersjach nadwoziowych ? coupe, sedan i kombi. Każdy z pojazdów mógł być napędzany jednym z kilku silników. Do wyboru były trzy jednostki benzynowe, o pojemności 1,6, 1.8 I 2,0 litra. Napęd na tylne koła, przenoszony był za pomocą jednej ze skrzyń biegów ? albo manualnej 3 lub 4 biegowej, albo za pośrednictwem skrzyni automatycznej.
Do historii przeszła nie tylko sprawność pojazdu, ale i zabezpieczenia antykorozyjne. Karoseria samochodu była zabezpieczona bardzo dokładnie, dlatego można było mieć pewność, że nawet po latach ze rdzą nie powinno być większego problemu.
Pojazd produkowany był przez wiele lat. Od roku 1957, do roku 1970. Tak jak inne modele Volvo i Amazon produkowany był nie tylko Szwecji, ale i w fabrykach w innych częściach świata.
Dziś, po latach, spotykany jest tylko na zlotach pojazdów zabytkowych, jednak wciąż uważany jest za auto wręcz doskonałe.

Starsze artykuły:

Author:

Related Post

Jak dojechać do Modlina?

Naprawa wgnieceń karoserii

top