Podobno nasi praprzodkowie potrafi przebyć dziennie aż 80 km. Niewątpliwie część tej trasy przebiegali. Na szczęście dziś mamy wygodniejsze sposoby przemieszczania się. Bieganie stało się przyjemnością i sposobem na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Jednak zanim włączysz stoper i rozpoczniesz bieg, sprawdź, czy masz wszystko, co jest niezbędne do komfortowego uprawiania joggingu.
Teoretycznie bieganie jest łatwe, prawda? Wystarczy założyć dres, sportowe buty i już można biec. Jednak praktyka pokazuje, że takie nastawienie łatwo prowadzi do zniechęcenia, nierzadko też kończy się kontuzjami. Dobre przygotowanie to podstawa, dlatego przygotowaliśmy małą ściągę – niezbędnik biegacza. Zobacz, czego potrzebujesz, by amatorskie bieganie stało się stylem życia.
Buty do biegania – zaczynamy od dołu, bo to one są najważniejsze
Trampki lub znoszone sneakersy to nie jest dobre obuwie do biegania. Można w nim podbiec do autobusu, ale na pewno nie wybrać się na dłuższą trasę. Dobrze dobrane buty do biegania powinny chronić stawy i amortyzować wstrząsy. Powinny też być dopasowane do typu stopy. O szczegóły warto zapytać sprzedawcę w sklepie sportowym.
Wygodny strój odprowadzający wilgoć
Bieganie to wysiłek, a wysiłek oznacza pot. W doborze stroju do uprawiania biegów kluczowa jest zdolność odprowadzania go na zewnątrz w krótkim czasie. Tu nie sprawdzą się klasyczne bawełniane koszulki. Lepiej postawić na tkaniny syntetyczne, które nie tylko szybko wchłaniają pot, ale też szybko schną. Dobrze dopasowane i niekrępujące ruchów warstwy odzieży sprawdzą się o każdej porze roku. Z oczywistych względów zimą powinno ich być więcej niż latem.
Bidon lub butelka z wodą, bo odwodnienie to zły pomysł
O konieczności uzupełniania płynów przez sportowców napisano już chyba wszystko, więc nie będziemy się tym zajmować. Skupimy się natomiast na wyborze bidonu. Na krótką trasę wystarczy prosty bidon z paskiem na rękę, w przypadku dłuższego treningu warto pomyśleć o pasie biegowym, w którym można umieścić kilka mniejszych butelek.
Antyperspirant w kulce – mała, ale skuteczna broń w walce z potem
Pocenie się w czasie biegania jest czymś naturalnym, co nie znaczy, że przyjemnym i pożądanym. Nikt przecież nie chce pachnieć tak, jakby tydzień spędził z dala od cywilizacji. I tu na scenę wkracza antyperspirant w kulce – jest niewielki, nie podrażnia skóry, a jego skuteczność trudno przecenić. Dobry antyperspirant w kulce powinien chronić przed nieprzyjemnym zapachem nawet w czasie bardzo intensywnego wysiłku. Idealny to taki, który dodatkowo nie pozostawia śladów na ubraniach.
Krem z filtrem UV – tak zatrzymasz starzenie się skóry
Promieniowanie UV niespecjalnie zwraca uwagę na potrzeby sportowców. Atakuje o każdej porze dnia, przyspiesza starzenie się skóry, powoduje powstawanie przebarwień. Jeśli chcesz tego uniknąć, stosuj krem z filtrem na odsłonięte części ciała – nie tylko twarz, ale też ramiona, karki, dłonie i nogi – zwłaszcza latem.
Nieobowiązkowe, ale przydatne akcesoria dla sportowców
Opaska na telefon – umieszczony na ramieniu nie przeszkadza w bieganiu, a pozwala śledzić trasę lub po prostu mieć kontakt ze światem. Jeśli dołożymy do tego słuchawki bezprzewodowe, możemy w czasie biegania słuchać muzyki albo podcastów.
Smartwatch lub opaska sportowa – sposób na gromadzenie statystyk sportowych. Jeśli ktoś serio podchodzi do biegania, na pewno warto.
Opaska na głowę – zimą zamiast niej załóż czapkę. Opaska chroni oczy przed kapiącym z czoła potem, można też potraktować ją jako ochrona uszu w chłodniejszy, ale jeszcze nie zimny, dzień.
Jak widać, bieganie nie wymaga wielu kosztownych gadżetów, co oznacza tylko tyle, że każdy może biegać!