10 powodów, dla których warto przejść na witariański weganizm i jeść surowe owoce i warzywa.

0
40
Rate this post

1. Prostota

Niskotłuszczowy wegański witarianizm czy też fruitarianizm to najprostszy sposób odżywiania (jedzeniem), jaki możesz sobie wyobrazić. Ulubione owoce i warzywa po prostu myjesz, jeśli trzeba to obierasz i – jeśli chcesz – kroisz na kawałki.. ..i gotowe! Na takiej prostocie opiera się przygotowanie witariańskiego posiłku. To jest prawdziwy fast food! Przygotowywanie takich owocowych lub warzywnych posiłków zabiera o wiele mniej czasu w porównaniu z gotowanym, przetwarzanym jedzeniem. I zazwyczaj niesie to za sobą także o wiele mniej zmywania.

2. Zdrowie

Surowe warzywa i owoce są jednym z najlepszych pokarmów, jaki możesz dostarczyć swojemu organizmowi. Gotowanie i inna obróbka termiczna pozbawia je jakiejś części witamin, więc surowe będą najbardziej wartościowe.
Spożywanie surowego, wegańskiego jedzenia może zatrzymać lub nawet odwrócić rozwój wielu chorób – także cukrzycy (odsyłam do filmu: Po Prostu Na Surowo – Cofanie Cukrzycy w 30 dni) czy nowotworów. Są to jednak zazwyczaj przypadki nie poparte nauką, a opierające się na alternatywnych sposobach leczenia.

3. Trawienie

Wysokowęglowodanowy surowy weganizm bardzo usprawnia proces trawienia. Surowe owoce i warzywa zawierają enzymy, które są pomocne w trawieniu pokarmu. Warto tylko pamiętać o tym, by nie spożywać tłuszczu z cukrem, ponieważ mają one różny czas trawienia. A także zwrócić uwagę na mniej i bardziej korzystne (dla własnego organizmu) połączenia różnych owoców i warzyw – odsyłam do tabelki z tego wpisu.

4. Waga

Na wysokowęglowodanowym surowym weganizmie waga zazwyczaj stabilizuje się na optymalnym poziomie dla danego człowieka. Organizm pozbywa się zbędnych kilogramów i nadmiarów tłuszczu, bez wprowadzania restrykcji kalorycznych. Należy słuchać swojego organizmu, jego potrzeb na poszczególne surowe, roślinne pokarmy i dostarczać w takiej ilości, jakiej się domaga. Owoce i warzywa nie sprawią, że przytyjesz, jeśli tylko nie będą łączone z tłuszczem. Jedz ile potrzebujesz i nie przejmuj się wagą. Oczywiście we wszystkim należy zachować rozsądek. Wpychanie w siebie jedzenia na siłę i pochłanianie 5 razy więcej kalorii, niż potrzebuje Twój organizm nie będą najczęściej korzystnym rozwiązaniem, nawet w przypadku diety witariańskiej.
Jeżeli masz bardzo dużą niedowagę to odpowiednio duża ilość kalorii z owoców i warzyw również powinna pozwolić Ci na dojście do optymalnej wagi. Nie zawsze jest to łatwe, ale na pewno wykonalne.
Surowe owoce i warzywa same z siebie nie wybudują mięśni czy rzeźby, nie odessą i nie wypalą całego niechcianego tłuszczu z Twojego ciała – do tego potrzeba także ćwiczeń, treningów, restrykcji. Jednak niskotłuszczowy surowy weganizm nie idzie w parze z nadwagą i otyłością, a grubych witarian jeszcze nie widziałam, niezależnie od tego, jak dużo jedzą.

5. Energia

Roślinne węglowodany to po prostu zastrzyk energii, którą to warto spożytkować na aktywność fizyczną, sport, ruch. Na surowym weganizmie, opartym na owocach z pewnością węglowodanów nie brakuje.

6. Oczyszczanie

Surowy weganizm w ogromnej mierze działa oczyszczająco na organizm człowieka. Nie będzie to oczywiście tak skuteczne i pełne oczyszczanie, jakie można osiągnąć głodówką, jednak witariańskie odżywianie bardzo poprawia eliminacje zbędnych składników z naszego ciała.

7. Smak

Surowe jedzenie to prawdziwy, fantastyczny smak! Żadnych ulepszaczy, wzmacniaczy i mieszanek przypraw. Gdy zaczniesz odżywiać się na surowo, sam zorientujesz się jak wyrazisty smak ma każdy owoc i warzywo, bo Twoje zmysły przestaną być atakowane wszelkimi dodatkami do żywności i przetworzonym pokarmem. Na wegańskim witarianizmie będziesz się cieszyć prawdziwym, naturalnym smakiem każdego produktu.

8. Łatwe zakupy

Ograniczenie swojego odżywiania do owoców i warzyw sprawia, że nie kupujesz miliona zbędnych produktów w sklepach, które wabią Cię promocjami i pseudo-okazjami. Spacery po marketach ograniczają się do przebywania w jednym – owocowo-warzywnym dziale, dzięki czemu nie trzeba ganiać między regałami po całym sklepie w poszukiwaniu kolejnych pozycji z listy zakupów. Odpada także potrzeba czytania składów pod względem ich wegańskości lub zawartości ulepszaczy, chemii, konserwantów i innych śmieci.

9. Zdrowie psychiczne i sen

Surowa żywność wpływa także na poprawę zdrowia psychicznego i emocjonalnego, rozjaśnia umysł, uspokaja (choć to oczywiście tylko moje spostrzeżenia). Ogromna ilość witarian zaobserwowała u siebie wyciszenie emocji czy zmniejszenie się lub ustanie objawów depresji i innych dolegliwości psychicznych. Witarianizm ma również bardzo często wpływ na poprawę jakości snu, a także sprawia, że odchodzą problemy związane z bezsennością.

10. Społeczność

A tak na koniec.. Gdy wkroczysz w świat RAW weganizmu, będziesz coraz więcej czytać, szukać i drążyć.. Zaczniesz także poznawać fantastycznych, świadomych ludzi z witariańsko-wegańskiego środowiska. Ogrom wiedzy, pomocy i informacji, a także spotkania na piknikach i zlotach witariańskich z tymi niesamowitymi ludźmi są dodatkowym, wartym doświadczenia, aspektem, który przemawia za udaniem się w kierunku surowego weganizmu.