Technika gry. Jak ją poprawić?

0
13
Rate this post

Technika gry. Jak ją poprawić?

W dyscyplinie sportowej jaką jest futsal bardzo dużą rolę odgrywa wyszkolenie techniczne. Wpływa na celność podań i strzałów. Początkujący futsaliści powinni ciągle wykonywać ćwiczenia poprawiające technikę, aby w przyszłości osiągnąć jak najlepsze wyniki. Wiele ćwiczeń tego typu nie wymaga specjalistycznego sprzętu i można je wykonywać w domu.

Cykl treningów warto rozpocząć od prowadzenia piłeczki tenisowej poszczególnymi częściami stopy. Najpierw należy poruszać się w linii prostej i utrzymywać piłkę blisko nogi. Do panowania nad piłeczką należy zaangażować wewnętrzną i zewnętrzną część stopy i obu nóg. Stopniowo należy zwiększać tempo biegu. W kolejnym etapie ustawia się pachołki w odstępach około jednego metra od siebie. Zamiast pachołków można wykorzystać znaczniki, albo inne dowolne przedmioty, które będą dobrze widoczne. Piłeczka tenisowa powinna być prowadzona przez futsalistę slalomem. Stopniowo trzeba zwiększać tempo. Kiedy dojdzie się do ostatniego znacznika, należy postarać się zatrzymać piłkę podeszwą i rozpocząć slalom w odwrotnym kierunku. Rozmiary piłki są nietypowe. Kiedy futsalista przyzwyczai się do jej rozmiarów, może rozpocząć prowadzenie piłeczki za pomocą podeszwy. Należy poruszać się ruchem zygzakowatym i omijać pachołki. Futsalista powinien zaangażować obie nogi i stopniowo zwiększać tempo. Nawrót wykonuje się za pomocą wewnętrznej, albo zewnętrznej części stopy. Małą piłeczka wykorzystana w ćwiczeniu powoduje, że prowadzący musi się maksymalnie skupić na wykonywanym zadaniu. Nabyte umiejętności znacznie ułatwią operowanie dużą piłką, używaną do rozgrywania meczy.

Żonglerka jest bardzo popularna, ale niedoceniana. Znacznie wpływa na czucie piłki. Doświadczeni trenerzy uważają, że żonglowanie w największym stopniu wpływa na poprawienie wyszkolenia technicznego. Podbijanie piłki o standardowym rozmiarze nie sprawia futsalistom większych trudności. Dlatego poleca się wykorzystanie do żonglowania piłeczkę tenisową.

Wyszkolenie techniczne ma złożony aspekt, ponieważ składa się z trzech elementów – strzału, podania i przyjęcia piłki. Umiejętność odbierania piłki można wyćwiczyć. Zwykle najbardziej kłopotliwe jest przyjęcie piłki spadającej z wysokości. Łatwiej przyjąć piłkę udem. Futsalista powinien być przede wszystkim cierpliwy. Ćwiczenia opisane wyżej początkowo mogą być trudne, ale z czasem przestają sprawiać jakiekolwiek problemy.